Raiâ gêmu: Za fainaru sutêji

Tesadüfen elimin altındaki filmleri içinde rastladığım ne olduğunu anlamak amacıyla görüntülerine göz gezdirdiğim anda bana xxxHolic Manatsu no Yoru no Yume‘nin bir kopyasıymış gibi geldi. Aslında mekan ve bir oyun olması dışında bir benzerlik yok. Hikayenin işleyişi karakterler birbirine paralel gibi ancak bu filmin de manga uyarlaması olduğunu unutmamak lazım.

Ancak film biraz daha reel yapılmış. Kapalı bir ortamda aslında birbirlerini tanıyan bir grup insanın birbirlerini nasıl dolandırabilecekleri anlatılmış. Karakterler içerisinde her türlü insan var. Hırsızı, namuslusu, açıkgözü, vurdum duymazı ve… vs… Herkesin ise amacı son kez düzenlenecek oyunu kazanıp büyük ödüle erişmektir.

Yarışmaya katılma davetiyesi gönderilen bu grup bir adaya getirilir. Tüm kadro tamamlandıktan sonra oyun başlar. Bir ses oyunu onlara anlatır. Üç adet elma olacaktır. Kırmızı, gümüş ve altın. Oyun ise bir kaç turdan oluşacaktır. Oyuncuların tek yapması gereken ise oyun kuralları dahilinde ortak renkleri tutturmaktır.

Tabi her biri odaya girip kullanmadan önce hangi elmayı alacağını söyler ancak her seferinde daha çok para isteyen biri bu oyunu bozar. Oyuncular sırayla kimin sürekli aldıkları kararı bozarak birbirlerini zor durumda bıraktığını anlamaya çalışır. Tabi bu esnada gruplaşmalarda olur.

Filmin özeti bu kadar. Japon filmlerine özgü karakterlerin aşırı tepkileri bu filmde bolca mevcut. Bunun yanı sıra farklı çekim açıları ve müzikleri ile filmin teknik yönünü beğendiğimi söyleyebilirim. Kapalı alanda kısıtlı hareket alanına rağmen yönetmen içerideki aksiyonu kamera hareketleri ile iyi hissettirmiş.

Sonuç olarak özellikle izlenecek bir film değil. Shinobu Kaitani‘nin aynı isimli mangasından uyarlandığını hesaba katarsak bence olayın psikolojik yada insanın kafasını karıştıracak kurgusunun daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Bu özelliklere dikkat edilse çok daha iyi bir film çıkabilirmiş karşımıza.

Yönetmen: Hiroaki Matsuyama

Senaryo: Shinobu Kaitani (manga), Tsutomu KuroiwaMichinao OkadaToshio Yoshitaka

Oyuncular:

Erika Toda
Kanzaki Nao
Shôta Matsuda
Akiyama Shinichi
Michiko Kichise
Eri
Megumi Seki
Takeda Yukina
Seiichi Tanabe
Sendou Arata
Kento Nagayama
Kuji Satoshi

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1423953/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?