Rebelle

Film Burma’da yaşanan gerçek bir hikayeden iham alınarak yapılmış Rebelle. Tabi ilham alınmış ama bunun gerçekle alakalı, ya da nerelerinin esinlendiğini pek anlayamadım. Sanırım sadece ana kahramanımız Komona’nın başından geçenler biraz gerçek.

Filmin yönetimi ve senaryosu ‘a ait. Yönetmen hikayeyi bir belgesel edasında anlatmak istemiş. Anlatım tarzı bakımından ne nasıl davrandığından çok benim aklımdaki soru işaretleri neyi anlatmak istediğine dair. Bu konuda yönetmen bana beklediğimi veremedi diyebilirim.

Film Komona’nın doğacak çocuğuna hayatta neler ile karşılaşacağını, kendisinin neler ile karşılaştığını anlatmasıyla başlıyor ve derken olan bitene geçmişe giderek biz de tanık oluyoruz. Burada kurgu ve hikayenin işlenişi biraz dağınık. Geçişler arasında aksaklık hissettiğimi söylemeliyim. Filmin özenilmiş olduğu ortada, ancak gerek görsellik gerekse yönetim açısından, buna oyunculukları da ekleyebiliriz beni fazla tatmin etmedi.

Yıllardır Afrika’da işlerin kötüye gittiğini biliyoruz. Film bunu bize vermekten bu soruna neden olanları vermekten ve çözüm aramaktansa, tam olarak bir kadının gözünden, kadın olmak gözünden bakmış. Bu açıdan hikayenin geneline baktığımda ne aslında filmin ne anlatmak istediğini anlatmış değilim. Kadın için zorluklar anlatılmış ama bunlar zaten ön görülen zorluklar. Fil açıkçası beni pek tatmin etmedi. Filmde en çok beğendiğim ise hayaletlerin makyajlarıydı. Gerçekten başarılı olmuş.

Komona on dört yaşındayken köylerini basan asiler tarafından anne ve babasını öldürmeye zorlanır. Komona ailesini öldürdükten sonra çocuk asker olarak eline silah verilir. Komona bir süre cephede bu şekilde savaşır ama kadın olduğu içinde üstlerinin zevk malzemesidir. Ancak yönetmen bunu bir noktaya kadar vermez. Komona ormanda ölüleri görmeye başlar. Ölüler ona hayatta kalması için yardım eder. Bir süre sonra bu durumu her kes tarafından öğrenilir ve grubun başının yanına gelir. Ona sava cadısı adını verirler.

Burada sihirbaz diye çağrılan bir çocuktan hoşlanır. İkisi beraber kaçarlar ve hikaye başka bir boyut alır. Bu dakikadan sonra ikisinin evlenmesi için Komona’nın şart koştuğu beyaz horozun peşine giderler. Tabi asiler onların peşine takılırlar ve hayatları biraz daha çıkmaza girer.

Hikayede geçişler arasında sorun olduğunu hissettim ve hikaye de oldukça sıkıcı bir şekilde ilerliyordu. Açıkçası zevk aldığımı söyleyemeyeceğim filmden. Film Kanada’nın Oscar adayıymış bence oldukça yetersizdi. İzlenmese de olur.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Komona
Commandant-rebelle
Magicien
Grand Tigre Royal
Boucher
School camp coach

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1820488/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Rebelle

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?