[REC]³ Génesis

Bir devam filmi olması sebebi ile diğer iki film ile karşılaştırılmayı hak ediyor. Ancak bu filmin diğer iki filmden daha iyi olmadığını belirtmek isterim. İlk iki film gerilim dozunu iyi ayarlamışken bu film daha çok aksiyon sahneleri ile önümüze geliyor. Senaryo oldukça basit işlenmiş ve aktüel kamera filmde çok az kullanılmış.

Hikayenin oldukça basit olduğunu söylemiştim. Bir düğün töreni esnasında insanların zombileşmesini konu alıyor. Koldo ve Clara en mutlu günleri için özenle hazırlanmışlardır ve birbirlerini çok sevmektedirler. Düğün öncesi hazırlıklar sürerken, veteriner olan bir akrabalarının elinden ısırıldığını öğrenirler. Bu adam daha sonra diğer insansıların ısırarak herkesin zombileşmesini sağlar. Koldo ve Clara bu kargaşada ayrı düşerler ve birbirlerini bulmaya çalışırlar. Büyük düğün alanı ölüm kalım alanına dönmüştür.

Normal şekilde kalan ve dönüşen bu insanlardan kurtulmaya çalışan bir ekip ise onları öldürmeye başlar. Hikayenin aksiyon bölümü iste burada başlar. Öne çıkan kişi ise gelin kızımız Clara olur. İntikamcı, yok edici edasıyla ortalıkta gezmeye başlayan Clara bir çok dönüşen insanın hayatına son verir. Zaten Clara filmin gidişatını sürükleyen karakter konumundadır. Yönetmen burada gelini biraz daha karikatürize ederek gidiğimiz intikamcı gelin kılığına sokmuş.

Filmin korkudan sapıp aksiyona dönemsi esnasında hikayedeki bir çok açıkta göze batıyor. Korku filmi edasıyla başladığımız filmde bu sahneleri görünce düşen beklenti eğlenceli bir hal alıyor. Bu durumda aslında filmin kendi ciddiyetinden sıyrıldığını görüyoruz. Karşımıza genel olarak bakıldığında çok ta iyi olmayan korku komedi çıkıyor.

Tabi tüm bunlara rağmen film kendini izlettiriyor. Bu hayal kırıklığı yada serinin köklü değişiminin merakı. Sonunun nereye dayanacağı, filmin amacı belli değil ve film sonunda da aslında belli olmuyor. Zombilerin vaaz esnasında durmaları, arada yapılmaya çalışan din vurgusu basit ve gereksiz olmuş. Tam olarak açıklama yapamıyor zaten. Aynı şekilde gereksiz olan bir bölüm ise filmin başındaki düşün öncesi sahneler. Bu şekilde seksen dakikalık süreye ulaşmaya çalışmışlar. Aslında bu film on, on beş dakikalık bir kısa filmde bile isteneni yaparmış. Çünkü tek konu parçalamak öldürmek. İki karakterin verilmeye çalışan aşkı da çok yavan olmuş.

Özetlemek gerekirse ilk iki filme aldanıp izlenmemesi gerekli. İlk iki film ne kadar gerip korkutuyorsa, bu filmde duygusuz bir şekilde ekrana bakmaya yeltendiriyor insanı. İkincinin üzerine üçüncüden de para kazanırız mantığıyla yapılmış bir yapım. Bol vaktiniz varsa izleyebilirsiniz.

Yönetmen: Paco Plaza

Senaryo: Paco PlazaDavid GallartLuiso Berdejo

Oyuncular:

Leticia Dolera
Clara
Diego Martín
Koldo
Ismael Martínez
Rafa
Àlex Monner
Adrián
Emilio Mencheta
Tío Pepe Víctor
Xavier Ruano
Cura

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1649444/

One comment

  1. Pingback: [REC] 4: Apocalypse | Kisisel Depresyon Anları Film

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: