[REC] 4: Apocalypse

[REC] 4: Apocalypse serinin son filmi. Umarım ki son filmi artık seri iyice saçmalamaya başladı.İlk iki film ile başarılı bir ivme yakalayan yönetmenler Jaume Balagueró ve Paco Plaza Rec 3 ve Rec 4’te kendi işlerini yapmaya başlamış [REC]³ Génesis‘i Paco Plaza çekmişti. Şimdi ise [REC] 4: Apocalypse ile Jaume Balagueró karşımıza çıkıyor. Buradan da aslında iki yönetmenin birlikte filmin dozunu ayarladıkalrını öğreniyoruz. 

[REC]³ Génesis‘i ben beğenmiştim. Bunu zaten yazımda da belirttim. Tabi bu filmi ilk iki filmden ayrı bir şekilde düşünüp, kendi içerisinde ayrı bir yönetmen fantazisi oalrak düşündüğümden söylemiştim. Hikaye bakımından iki filmle hiç bir bağlantısı yoktu. [REC] 4: Apocalypse ise tüm seriyi toplayıp sonlandırma yapmaya çalışmış tabi araya alakasız üçüncü filmde girince durumlar birazda karışmış.

Aslında baktığınızda film bir şeyleri de toplamış ama nerde başladığı nerde bittiği belli olmamış. Ben şahsen filmin döngüsünü çözemedim. Film ilk filmdeki gibi apartmanda başlıyor. Apartmana giren özel tim burada bulunan hebercimiz Ángela Vidal’i alıyorlar ve Ángela gözünü bir gemide açıyor. Anlıyoruz ki karantinaya alınmış aynı şekilde ona yardım eden özel tim görevlisi Guzmán’da. İkisi neden burada olduklarını araştırıken bizde onların başından geçenleri izleyerek olan bitene tanık oluyoruz.

Tabi bu aşamada bizimkilerin hemen gemiye getirildiğini düşünürsek ki görünen bu şekilde ikinci ve üçüncü filmdeki olayların ne zaman yaşandığını merak ediyor. Aynı andadır diyorsunuz ama üçüncü filmde kurtulan yaşlı teyzede bu filmde. Zaten olan bitenin de ilk filmin zamanı sonrasında olması biraz tuhaf kaçar. Fİldmeki teknoloji de buna pek izin vermiyor.

Aslında filmde nelerle karşılaşacağınızı da yazdım ama yinede hikayeyi kısaca özetleyeyim. Ángela ve Guzmán gemide gözleirni açtıktan sonra nerde olduklarını, ne durumda olduklarını, oraya neden geldiklerini sorgulamaya başlarlar. Bu esnada bir grup bilim adamının da burada çalıştıklarını görürler. Burada Guzmán ve Ángela’da vu virüsü taşıyıp taşımadıklarını örğenmek için test yaparlar. Bunun gerilimi daha sonra virüsün herkese yayılması ile birlikte gemide bir can pazarı yaşanır. Hayatta kalmak için zombileri öldürmeye başlarlar.

Film makyaj konusuda iyiydi. İlk film gibi dar alanda geçiyordu ama bana bu kez pek cazik gelmedi. Yine klişe sahneler mevcuttu filmde. Film üçe göre biraz daha yavaş ve duygusaldı. Ben üçü seyrederken eğlenmiştim ama bu filmde eğlenemedim zaman zamanda sıkıldım. Bana çok fazla keyif vermedi. Oyunculuklar fena değildi. Ángela’nın sapığı bir bilgisayarcı vardı neden vardı pek anlamadım. Korku açısından film tatmin edici değildi. Güvenlik kameralarıyla filme farklı bir aksiyon katılmıştı ama pek beğenmedim. Tabi filmi yine dine bağlamalarıda cabasıydı.

Özetlemek gerekirse serinin ilk iki filmini yine aratıyordu ama bence serinin en keyifsiz filmiydi. Yinede serinin son filmi olmasının yüzü suyu hürmetine bu filmde izlenir.

Yönetmen: Jaume Balagueró

Senaryo: Jaume Balagueró, Manu Díez

Oyuncular:

Manuela Velasco
Ángela Vidal
Paco Manzanedo
Guzmán
Héctor Colomé
Dr. Ricarte
Ismael Fritschi
Nic
Críspulo Cabezas
Lucas

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1649443/

Yorumlar

“[REC] 4: Apocalypse” için bir yanıt

  1. sappokinowa avatarı

    Açıkçası yorumunuza pek katılamıyorum , özellikle Rec ( genesis ) ‘ i bu son filimden öte bir yere koymanız beni üzdü desem yeridir 🙂 . Evet bu film belki ilk iki film kadar akıl da kalıcı değil…lakin ben senaryo , ve kurgudan oldukça keyif aldım diyebilirim….filmin sonun da çıkan sürpriz de ayrıca hoşuma gitti . Ben tam tersine Rec ( genesis ) ‘ deki duygusal sosun ( özellikle aşırı uzatılmış aşıklar kavuşamadı durumu ) bu filme göre çok daha fazla olduğunu , ve bu son filmin ( Genesis ) ‘ le bana göre yere çakılan karizmayı , biraz da olsa toparladığını düşünüyorum….Bir de ” Manuelo Velascon ‘ un oyunculuğu da filmi bence bir tık yukarı taşımış….

Siz ne düşünüyorsunuz?