Red Lights

Son dönem korku, gerilim sinemasında adı çok geçen yönetmen senarist, Rodrigo Cortés‘in son filmi Red Lights. Filmin kadrosuna baktığımızda izlememiz için büyük bir neden görüyoruz. Cillian MurphySigourney WeaverRobert De Niro gibi isimler filmde mevcut. Sigourney Weaver, Robert De Niro’yu yine yan karakter olarak görüyoruz. Robert De Niro zaten bu yan karakter olayına oldukça alıştı ve aslına bakılırsa kendisinden beklenen performansları da bu filmde de göstermiyor. İsimden kaynaklanan bir varlık söz konusu.

Hikaye oldukça değişik ve şaşırtıcı. Açıkçası filmi izlerken sürekli ne olduğunu merak ediyorsunuz. Film kendi içerisinde iki final barındırıyor. Ancak tür karmaşası da bu filmde mevcut. Film bir çok yerde korku filmi olarak geçmekte ancak tam anlamıyla bir gerilim filmi. Bunu her dakikasında hissediyorsunuz. Filmin farklı hikayesi başarıyla kurgulanmış ama bazı yerlerde tatmin etme sorunu yaşıyor.

Her şey aklın erebildiği gibi mantıklı bir şekilde giderken Margaret’in ölümü oldukça mantıksız olmuştu. yani ölümün bir şeye bağlanması gerekiyordu. ucu açık kalmış ve filmde tatminsizlik yaratıyordu. Simon karakterinin şarlatan olup olmadığı üzerine giden filmde bazı şeyler açıkta kalmış. Simon’un sergilediği parapsikolojik şeylerin açıklaması bir türlü yapılmadı ya da yapılanlar düzgün, tatmin edici değildi. Zorlu deneylerden nasıl geçti, binanın lambalarını nasıl patlattı  En büyük olay ise Simon’un kör olup olamama durumu.

Film bu konularda kesinlikle eksik kalıyor. Yani kim kimi arıyor, kim şarlatan kim değil, ya da gerçekten ortada bir medyumluk var mı soru işaretleri akıldan gitmiyor. Ancak her şeye rağmen filmin olay örgüsü filmi sıkılmadan izlemeye hatta başarılı bir film olmaya doğru itiyor.

Fazla ayrıntıya vermeden konuya girmek gerekirse bende filmin büyüsünü okuyanlar için zora sokmamış olurum. Margaret Matheson medyumlara karşı savaş açmış bir profesördür ve üniversitede bu konu ile ilgili ders vermektedir. Yıllardır da medyumum diyen insanların foyalarını ortaya çıkarmıştır. Bu işlere meraklı genç fizikçi Tom Buckley ise onun asistanlığını yapmaktadır. İkisi sahte medyumların peşinde koşarlar.

Bir gün ülkenin emekliğe ayrılmış en ünlü medyumu Simon Silver ortaya çıkar ve yeni gösteri için gün sayılır. Tom, Margaret’e Simon’u araştırmaları için baskı yapar ama Margaret bunu kabul etmez. Margaret, Simon ile katıldığı bir televizyon programından sonra ölür ve Tom Simon’un üzerine daha fazla gitmeye başlar. Bu sırada başına garip olayalar gelmektedir. Tom’un amacı Simon’un bir şarlatan olduğunu ortaya çıkarmaktır.

Film konu bakımından tatmin edici ve kendini izlettiriyor. Cillian Murphy ve Sigourney Weaver başarılı bir oyunculuk sergilemişler ama  Robert De Niro’da sıradan bir oyunculuk görüyoruz. yan rol olmasına rağmen pek gözükmese de rol aldığı bölümler süresince pek göz doldurduğunu söyleyemeyeceğim.

Özet olarak Red Lights, başarılı izlenebilir bir film. Hatta son dönem çıkan filmler arasında en başarılı gerilim filmi diyebilirim. Keşke boşluklar daha iyi doldurulup, akılda fazla soru işareti bırakmasalardı, böylece fazla eleştiriye mahal vermemiş olurdu.

Yönetmen – Senaryo: Rodrigo Cortés

Oyuncular:

Cillian Murphy
Tom Buckley
Sigourney Weaver
Margaret Matheson
Robert De Niro
Simon Silver
Toby Jones
Paul Shackleton
Joely Richardson
Monica Hansen
Elizabeth Olsen
Sally Owen

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1748179/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: