Redeu-ai / Red Eye

2005 yılında yapılan bu film ile aynı zamanda çekilen Wes Craven‘in Red Eye’si ile zaman zaman karışmakta. Aslında karışacak bir şeyde yok. Ancak filmin en yaygın adı olan Red Eye’yi yazdığınızda arama motorlarına, Redeu-ai’ye ulaşmanız biraz daha zor. Donemin pazarlama tekniği midir, yoksa bir tesadüf müdür bilinmez, anca filmlerde isim benzerliği olmasına rağmen konuların birbiri ile alakası yok.

Redeu-ai bildiğiniz lanetli evler kervanından bir film. Ancak bu kez ev yada kasaba değil lanetli olan Redeu-ai adında bir tren. Film klasik bir konu gibi gözükse de Uzak Doğu korku filmleri sıralamasında yerini almış. Film klasik Uzak Doğu koku öğelerini başarılı bir şekilde kullanmış. Yani filmde karşılaştığımız sahneler öyle pekte beklenmedik sahneler değil. Filmde her türlü karakteri bulabiliyoruz. Bu karakter çeşitliliği de bizim filme farklı şekilde bakmamızı sağlıyor.

Oh Mi-sun trende yiyecek satma işine başlar. İlk görevi ise Redeu-ai adlı bu trendedir. Oh Mi-sun’un babası da makinisttir ve bir tren kazasında ölmüştür. O kazadan arta kalan vagonların bir kısmıda bu trende kullanılmıştır. Oh Mi-sun’un amacı babasının son görev yaptığı bu trende bulunmaktır. Bu da  Redeu-ai adlı trenin son seferidir.

Trende her çeşit yolcu vardır. Oh Mi-sun zaman zaman dalarak geçmişe ait bazı kareler görür. Bu görüntüelr korkutucu olmaya başlamıştır. Akabinde gelen cinayetler ise işi iyice çıkmaza sokar. Trende bir grup öğrenci de doğa üstü olaylarla ilgili bir belgesel çekmektedirler. Yanlarında ise bu ruhlarla iletişim kurabildiği söylenen bir kız vardır. Bu kız  Oh Mi-sun’u gördüğü anda onda farklı bir şey olduğunu söyler.

Cinayetler artar. Bir sonraki durakta hazır olmaları için polise haber verirler. Ancak tren durakta duracağına hızla durağı geçer. O zaman anlarlar ki bu tren hayalet trendir ve tren yavaş yavaş eski haline dönüşmektedir. Eski yolcular bir bir ortaya çıkar. Oh Mi-sun ve güvenlik görevlisi Jin-kyu olayın farkına varırlar. tren tünele geldiğinde kaza yapacak ve herkes ölecektir. Bu sebepten dolayı treni durdurmaları gerekmektedir. Lokomotife doğru ilerlemeye çalışırlar. Tabi bu arada trende de anormal şeyler olmaktadır.

Jin-kyu trende ölen sevgilisini görür. Kadın onu bırakmaz bir yerden sonra Oh Mi-sun tek başına ilerlemek zorunda kalır. Kabine geldiğinde ise iki yolcuyu orada görür. Treni yöneten onlardır ancak içlerine ruh girmiştir. Oh Mi-sun burada babasının ruhu ile de karşılaşır. Trendeki insanları kurtarmaya çabalar.

Evet insanları kurtarır ama ayrıntılı yazmamak gerek ki izleyeceklerin zevki kaçmasın. pek ter köşe yapmayan korkacağınızı garanti edemediğim film Redeu-ai.

Yönetmen: Dong-bin Kim

Senaryo: Lee Yong-yeon, Seong Gi-young

Oyuncular:

Shin-yeong Jang
Oh Mi-sun
Ji-min Kwak
So-hee
Dong-kyu Lee
Jin-kyu
Hye-na Kim
Hee-joo
Eol Lee
Jong-hyun Oh

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0448707/

http://en.wikipedia.org/wiki/Redeye_(film)

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: