Rio

Buz Devri serisinden hatırladığımız yönetmen Carlos Saldanha‘dan Buz Devri serisi kadar komik olmasa da eğlenceli bir animasyon Rio. Tabi animasyonun yapımcıları / yaratıcıları arasında Angry Bird yapımcılarını da görünce ister istemez insan biraz daha ümitleniyor.

Son dönem animasyonların tamamında izlediğimiz gibi bu filmde de doğal yaşam ve zorluklarına değinilmiş. Tabi eğlenirken eğitmekte lazım bebeleri. Hoş biz eğiltildikte ne oldu? Elimizden ne geldi? Neyse konu dışına çıkmayayım ben…

Küçük yaşta doğal ortamından kaçırılarak Minnesota’nın Moose Lake şehrine gelen yeni doğmuş papağan, küçük bir kaza sonrasında, küçük bir kız tarafından bulunur. Küçük kız bu bulduğu papağana Blu adını koyar ve ikisi çok iyi arkadaş olurlar. Blu uçmayı hiç öğrenmemiştir, zaten buna da gerek duymamıştır. Her istediği elinin altındadır.

Sahibi Linda ile birlikte,hem evleri hem iş yerleri olan bir kitapçı işletmektedirler. İkisi de hayatından memnundur. Günün birinde kapılarına bir kuş bilimci gelir ve Blu’nun Makav kuş türünün son örneği olduğunu söyler. Adam bu kuşun dişisinin de Rio de Janeiro’da bulunduğunu türlerinin devamı için onların çiftleşmesi gerektiğini dile getirir.

Linda uzunca düşündükten sonra bu kuş türünün iyiliği için Rio’ya gitmeye karar verir. Blu burada kendi türünün dişisi olan Jewel ile aynı kafese  kapatılır. Ancak Blu ve Jewel iki zıt karakterdir. Jewel özgürlüğünü kazanmaya çalışırken, Blu halinden memnundur. Ancak Blu ve Jewel, hayvan tacirleri tarafından kaçırılır.

İki kuş kaçarlar ancak birbirlerinden de ayrı düşerler. Blu yolda tanıştığı arkadaşları yardımıyla, Jewel’i ve sahibi Linda’yı aramaya koyulur. Tabi gerçek hayat kafesteki gibi değildir. Blu kendine zor gelen her şeyi yapmak zorunda kalacaktır.

Söylediğim gibi eğlenceli bir film Rio. Kötü kuşumuz ve manyak köpeğimiz, filmin lokomotifleri arasında. Tabi hikaye Rio da geçer de festival olmaz mı? O da filmin eğlenceliği… (biraz zor yazdım yazıyı kabul ola)

Yönetmen: Carlos Saldanha

Senarist:

Carlos Saldanha
Earl Richey Jones
Todd Jones

Seslendirenler:

Jesse Eisenberg Blu
Leslie Mann Linda
Anne Hathaway Jewel
Rodrigo Santoro Tulio

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1436562/

http://www.rio-themovie.com/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: