Robinson Crusoe & Cuma

Efendim bu ikiliyi bilmeyen yoktur. Nereden bildiğimizi sorarsanız yüzde seksenimiz L-Manyak dergisinden Gürcan Yurt çizimi ile öğrenmişizdir. Tabi bunun yanı sıra bazı okul kitaplarında yada ilk okul kütüphanelerinde küçük hikayelerinde rastlamışızdır. En azından bizim dönem için aynı şeyi söylüyorum.

Velhasıl aslında tanıdığımız Robinson özünde Daniel Defoe‘nun yaznış olduğu kitapta adı geçen Robinson değil. Robinson deyince aklımıza gelen Gürcan Yurt’un Robinson’udur. Şimdi “yani” ile başlayacak bir cümle yazacaktım ama Robinson nasıl anlatılır pek kestiremedim. Yani aklınızdaki neyse o yani Gürcan Yurt’un Robinson’u.

Tabi Cuma’da bildiğimiz cuma değil o da apayrı biri Gürcan’ın Cuma’sı. O da bizim bilip tanıdığımız cuma. Peki ben Robinson ve Cuma olayına neden girdim bu da ayrı bir merak uyandırabilir.

Efendim biliyorsunuz ki bir banka reklamında (neden söylemiyorsam reklam mı olur?) Robinson ve Cuma karakterlerini görüyoruz. Her ikisini de sevdiğim kişiler oynamış. Burada külahlar biraz değişmiş. Robinson pasifize edilmiş Cuma daha aktif bir rol almış. Sanki Cuma acısını çıkarırcasına… Aslında kötü şeyler düşünmek istemiyorum ama şimdi Gürcan’dan sonra bu ikilinin aklımda uyandırdığı intiba biraz değişik. Yani bunlar eğer Robinson ve Cuma ise arada bir el şakası, Ancelika’nın birden pörtlemesi yada ne bileyim birden bire ortaya çıkan bir deve kuşu üzerindeki…

Ayıp oluyor elbet farkındayım ancak hani Türkiye’de bu reklam iyi mi oldu bilmiyorum…Yani acaba bir aksiyon olur mu diye de merak etmiyorum değil…

ya da benim içim fesat…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?