Rosemary’s Baby

Tabi şimdi başlığa Rosemary’s Baby yazınca herkes bunun ‘nin başyapıtı olduğunu sanacak ancak öyle değil. Bu Rosemary’s Baby 2014 yılında çekilmiş iki bölümlük mini dizi. Şimdi diziyi değerlendirirken aslına filmi mi baz almak gerek yoksa, kitabı mı bilemedim. Bu arada kitabı okumadığımı belirtmeliyim. Ancak dizide filmdeki etkinin onda birini bile almadığımı belirtmeliyim. Bu sebepten dolayı sönük kalmış.

Tabi birde karakterlere yoğunlaşmak lazım. Karakterler biraz daha günümüze adapte edilmiş. Mia Farrow’un canlandırdığı Rosemary karakteri ile bu dizide Zoe Saldana‘nın canlandırdığı karakter arasında çok fark var. Filmdeki karakter daha teslimci her şeye tamam diyen biri gibi dururken dizideki daha kendini bilen ayakları üzerine basan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Peki dizide farklı ne var? Bu sorunun cevabı aslında hiç bir şey. Karşımıza çıkan güzel Paris görüntüleri dışında pek fazla bir şey görmedim ben. Tabi birde Fransızların İngilizce konuşmamalarına yapılan gönderme ile birlikte, İngilizlerin başka dil öğrenmek istememe durumlarına çok güzel değinilmiş. Bunlar haricinde herhangi bir şey yok. Film beni her şeyiyle etkilerken dizi bu konuda pek başarılı olamadı.

Dizinin süresi yaklaşık üç saat. Tabi bizi olunca uzatmak gerek. Lakin genel olarak baktığımda uzatılan bölümlerde çok fazla bir şey yok. Yani sıradan olup bitenler haricinde pek fazla bir şey vermiyor. Bu gereksiz uzatmalarla dizi boyunca baş başa kalıyorsunuz ama bu uzatmalar karşısında final oldukça kısa ve sönük kalıyor. Sanki bu kadar çektik hadi birden bitirelim demişler ve bitirmişler diziyi. Finali biraz daha yaysalarmış daha iyi olurmuş.

Tabi bununla birlikte kitabın aslına sadık kalmak koşulu ile geçmişi ve geleceği de resmedilebilirdi dizide. Geçmişte başına aynı şeyler gelen kadından bahsediyor ancak ufak ayrıntılarla geçiliyor bu. Dizide bebek normal insan gibi doğuyor. Tabi burada neden Rosemary’e bebek öldü dediler o ayrı bir konu. Bunu da geçtim, Rosemary bebeği nasıl kabul etti. evet etmiş olabilir ama bundan sonrasını insan merak ediyor. Hayata insan gibi başlayan şeytan bebek bundan sonra ne olacak. Aslında bundan sonrası daha iyi bir dizi olabilirmiş.

Özetlemek gerekirse pek bir şey beklemeden Rosemary’s Baby mini dizisi izlenebilir. Ama benim gibi filmin hayranıysanız çok fazla tat vermeyecektir. Karakterlerden tutunda, kurgu ve işleyişe kadar bir yerlerde eksiklik var. Yönetim olarakta çok fazla etkili değil film. Neden çekmişler diye de sordum kendime.

Yönetmen: Agnieszka Holland

Senaryo: Scott AbbottIra LevinJames Wong

Oyuncular:

Zoe Saldana
 Rosemary Woodhouse
Patrick J. Adams
 Guy Woodhouse
Carole Bouquet
 Margaux Castevet
Christina Cole
 Julie
Jason Isaacs
 Roman Castevet
Olivier Rabourdin
 Commissioner Fontaine

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: