Ruh Eşim / Café De Flore

Son derece başarılı bir film olan Café De Flore Jean-Marc Vallée imzalı bir film. Film gerçek sevgi ve aşk üzerinde mistik bir anlatımda bulunmuş. Gerek müzikler, gerek başarılı konu ve kurgusuyla film göz dolduruyor. Aynı şekilde oyunculuklarda bu güzelliklerden nasibini almış. Filmde görüntü yönetmeni de oldukça iyi işler başarmış.

İki hikaye var filmde. Biri günümüzde bir birlerini küçük yaşta tanışarak aşık olmuş ve evlenmiş iki kız çocuğu sahibi kırkalarında bir çiftin, diğerinde ise 1940’lı yıllarda yaşayan down sendromlu bir çocuğa sahip genç bir kadının hikayesi. Filmin başından beri bu iki hikaye birbirine nasıl bağlanacak diye merakla bekliyorsunuz. Filmin dolambaçlı kurgusu da buna etken tabi ki.

Antoine ve Carol küçük yaşlarda birbirlerine aşık olmuş ve hiç ayrılmayarak yollarını evliliğe kadar yürütmüşlerdir. Birbirlerinin ruh eşi olduklarına inanmaktadırlar. Bu mutlu evlilikten iki tane de çok güzel kız çocukları olmuştur. Antoine ünlü bir Dj’dir. Müzik onların ailesi için bağlayıcı bir unsurdur adeta.

Bir gün bir partide Antonie, sarışın genç ve güzel Rose adında bir kız görür ve ondan hoşlanır. Rose’da Antonie’den hoşlanmıştır aslında ancak evli olduğunu öğrendiği için pek yanına yaklaşmamıştır. Bir süre sonra Antonie depresyona girer ve alkol almaya başlar. Günün birinde toplu terapide Rose ile tekrar karşılaşır ve birlikte olmaya başlarlar.

Antoine ve Carol’den ayrılma kararı verir ve ayrılırlar. Ancak Carole bunu hazmedemez. Antonie’nın yokluğu onu çok sarsar. Bir umutla Antonie’nin geri dönmesini bekler. Çünkü onlar ruh eşidir.

Jacqueline ise bebeği down sendromlu doğduktan sonra kocasının istememesi sebebi ile ondan ayrılmış ve çocuğunu kendi başına büyütmüştür. Jacqueline ile oğlu Laurent arasında büyük bir bağlılık ve sevgi vardır. Oğlunun küçüklüğünden beri Jacqueline onu kendisi zorluklarla normal bir birey gibi yetiştirmiştir.

Günün birinde Laurent’in sınıfına yine kendisi gibi down sendromlu bir kız gelince her şey değişir. Bu iki küçük sanki birbirlerine vurulmuştur ayrılmak istemezler. Tabi bu durum aileleri bilhassa da Jacqueline’i zor anlar yaşatır. Biricik oğlu bir kız yüzünden kendisini yok saymıştır.

Bu iki hikayede de araya giren iki sarışın kadın var. Her bir ikili de yıllarca kendilerini birbirlerine adamış. Yönetmen down sendromlu iki çocuğun iç dünyasındaki birbirlerine olan ilgilerini pek bıçak altına yatıramamış ancak bu durumu Rose, Antonie ve Antonie, Carol ilişkilerinde oldukça başarılı bir şekilde vermiş.

Tabi finali yada bağlantıyı anlatıp bu güzel filmin içine etmek istemem ancak bu iki hikaye çok ince ayrıntılarla ustaca birbirine bağlanmış. Akıcı kurgusu, dram yüksek doza eriştiğinde bile düşmüyor. Film bir solukta izleniyor. Film başarılı izlenmesi gereken bir film. Bununla eş değer olarak kesinlikle film müziklerinin de edinilmesi lazım.

Yönetmen – Senarist: Jean-Marc Vallée

Oyuncular:

Vanessa Paradis
Jacqueline
Kevin Parent
Antoine Godin
Hélène Florent
Carole
Evelyne Brochu
Rose
Joanny Corbeil-Picher
Juliette
Rosalie Fortier
Angéline

Linkler:

http://filmekimi.iksv.org/tr/Filmekimi.asp?day=1&FID=27

http://www.imdb.com/title/tt1550312/

Yorumlar

“Ruh Eşim / Café De Flore” için bir yanıt

  1. […] Vallée‘in Café de Flore filmini beğeni ile izlemiş hakkında güzel yorumlar yapmıştım. Dallas Buyers Club ile […]

Siz ne düşünüyorsunuz?