Sabit Kanca

Karakter olarak sevdiğim Sabit Kanca’yı film olarak karşımda gördüğümde neler olacağını kestirememiştim. Tabi aylar öncesinden ana cadde direklerinde reklam flamaları asılı rüzgar eşliğinde sallanarak dikkatimi çekiyordu. Tabi sinemada izleyecek kadar iyi olduğunu düşünmüyordum. Tabi bu da ayrı bir tartışma konusu. Sinemada izlenmyecek kadar iyi film?!

Geçtiğimiz günlerde birden aklıma geldi ev içerisinde ses olsun diye filmi izlemeye koyuldum. Bir konu, bir hikaye beklemiyordum zaten. Oyunculuk desem karşılaşacağım şey belliydi. Bir skeç olarak Sabit Kanca güldürmesine rağmen bir film olarak yüz hatlarımı esnetmedi bile.

Sırf yazıyı uzatmak amacıyla havadan sudan bahsettiğimi anlamışsınızdır. Çünkü film hakkında ne yazabilirim diye düşünüyorum. Skeçler bütünü alınmış, bazı sorulara Sabit Kanca’nın geçmişi ile alakalı görüntüler eklenmiş. Bu eklenen görüntüler ve olaylar da o kadar zorlama olmuş ki hiç bir tat vermiyor. Ancak hakkını yemeden söyleyeyim ki rakıya dökülen göz yaşı sahnesi filmin en kral sahnesi olmuş.

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Alper Mestçi yapmış. Kendisinin Yaptığı işler arasında bu film en kötüsü diyebilirim. Zaten böyle bir karakteri altını üstünü doldurmadan skeç halince filme almak nasıl bir mantıktır anlayamadım. Gerçi bunun örneklerini Türk sinemasında önceden de gördük.

Hikaye Sabit Kanca’nın gündelik yaşamına odaklanarak başlıyor ancak bize ayrıntı vermiyor. Mahallelinin de baskısıyla Sabit Kanca televizyondaki yarışma programına katılıyor ve film bildiğimiz skeçler halinde devam ediyor. Bazı soruların ardındansa soru ile ilgili Sabit Kanca’nın yaşadığı maceralara dönüş yapıyoruz. Karakterlerin hiç biri düşünülmemiş belli bir geçmişi analizi yok. Kelimelerle boşluklar doldurulmuş, sadece yarışma formatlı bir film olmasın diye aralara beşer dakikalık ufak şeyler konulmuş.

Bunun haricinde film ile ilgili söylenecek bir şey. Güldürmüyor düşündürmüyor. Allah’tan süresi kısa ve bir yarışma gibi ilerlediğinden insanı fazla sıkmıyor. Bittiğinde ise aslında hiç izlememişsiniz gibi yolunuza devam ediyorsunuz. Skeçler zaten internette mevcut. Yani oturayım da filmi izleyeyim demenize hiç mi hiç gerek yok. Benim için filmin en izlenilir kısmı uçaktaki hostesti.

Yönetmen – Senarist: 

Oyuncular:

Sabit Kanca
Tombis
Hande
Komutan
Öğretmen
Faik Dede

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2736932/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sabit_Kanca

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: