Sadako 3D

Sadako ismini duyunca ilk aklıma gelen Ringu oldu. Tabi ben ilk ikisi çekilmiş filmin üçüncü bölümünü beklerken karşımda yepyeni bir uyarlama gördüm. Yine  ‘nin meşhur Serisinden esinlenerek uyarlanmış. Tabi serinin neden sadece Ringu’su bu kadar sükse yaptı o da ayrı bir konu. Sadako’da yine izlenen bir videonun ardından ölen kişiler ile alakalı.

Japonya’da olaylar birazda liseliler üzerinde dönerken film de bunu göz ardı etmemiş. Ana mekanımız bir okul. Ortada internette dolanan bir video var ve söylentilere göre bu videoyu izleyenler de bir süre sonra ölmektedir. Akane Ayukawa’da bu okulda öğretmendir. Öğrencilerinden biri bu videoyu merak eder ve araştırmaya başlar. Ancak filmin yer aldığı bütün linkler geçersizdir. Derken bir linkte video ortaya çıkar ve izlerler. Genç kız ertesi gün ölü bulunur.

Bu sırada poliste son zamanda yaygınlaşan bu garip ölümleri araştırmaktadır. Polislerden genç olayı bu video olayına inanırken yaşlı olan inanmamaktadır. Bir kaç kişi daha bu şekilde ölür. Akane’nin peşine de düşer Sadako ancak Akane’nin de doğa üstü güçleri vardır. Çığlık attığında etraftaki camları kırmakta ve bir şekilde kendini korumaktadır. Bir kaç kez kendini bu şekilde kurtarır. Araştırmalar sonucunda öğrenirler ki Sadako kendine bir vücut aramaktadır. Vücut olarakta Akane’nin vücudunu seçer.

Tabi Sadako, Akane’nin vücudunu ele geçirmeye çalışırken Akane’de buna karşı kendini savunur. Bu filmde de kuyudan çıkma sahnesi üzerinde durulmuş. Film 3D olması sebebi ile cgi’nin dibine vurmuşlar. Hikaye bakımından Ringu’yu alsa da kendi başına ayrılıp klasik bir korkuya dönen film Sadako. Zaten 3D olması filmin senaryosunun üzerinde düşünülmesini etkilemiş. Karşımızda boş bir senaryo var. Tamam Sadako’nun bir beden aradığını anlıyoruz ama onun videoda ölen karakter olan ve onu canlandırmak için insanları öldüren kinin kim olduğu hakkında bize bir şey vermiyor.

İşin içine polis sokmak sadece bunu inceleyen polis var dememizi sağlamak için. Filme hiç bir etkisi yok. Zaten film nasıl başladı nasıl sonlandı biz ne gördük öğrendik bunun biraz hızlı gelişen ve anlamsız gelen şeyler. Film hikaye ve kurgu bakımından çok eksik diyebilirim.

Görsellikte bize farklı bir şey sunmuyor. Çekirge kıvamındaki Sadakoların ortaya çıkması beni biraz güldürdü. Birde filmin 3D olduğunu hatırlatmak için sürekli ortalıkta uçan böcek canımı sıktı. Oyunculuklar öyle taktir edilecek gibi değildi. Zaten filmin ana karakteri olan Akane’yi canlandıran  işi götürüyordu. Zaten film de onun için izlenir.

özetlemek gerekirse germeyen, korkutmayan bir film. Ben pek yanaşmayın derim ama benim gibi Ringu hayranıysanız bir diğer yorumunu izlemekte zevkli olabilir. Yönetmen  sanırım seriyi devam ettirmekte kararlı Sadako 3D: Zokuhen yola çıkmış durumda.

Yönetmen: 

Senaryo: Kôji SuzukiYoshinobu FujiokaTsutomu Hanabusa

Oyuncular:

Satomi Ishihara Akane Ayukawa
Kôji Seto Takanori Ando
Tsutomu Takahashi
Shôta Sometani
Hikari Takara
Yûsuke Yamamoto Kiyoshi Kashiwada
Ai Hashimoto

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1844025/

http://asianwiki.com/Sadako_3D

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?