Salt

Film hala vizyonda diye öncelik verdim aksi takdirde vizyondan kalkmış olsaydı yine film sırasına alacak ve aylarca bekletecektim. hali hazırda lafı sinemaya getirmişken, bu film sinemada para verilip izlenecek bir film değil. Ha paranıza acırsınız ben sadece sesleri duymak istiyorum dersiniz o başka. Aksi takdirde internet üzerinde filmin çok güzel kaliteli 5.1 versiyonlu DVD ve BR ripleri bulunmakta. Burada şimdi insanları korsana yönlendirmiş gibi olmayayım (ama çok pahalısınız kardeşim)  ancak bekleyin zaten iki güne DVDleri de çıkar…

Film basit replikler ve anlamsızlıklar üzerine kurulu. Hikayenin gelişiminde tutarsızlıklar mevcut. Bu da seyirciyi şaşırtalım derken yapılmış hatalar. Öncelikle bize farklı bir konu çıkarmıyor. Yine ajan meselesi, yine ABD, Rusya çekişmesi. Tabi hikaye, komünizme karşı savaş olarak ele alındığı için Kuzey Kore’de nasibini almış.

Bir de filmin türüne göz atmak lazım. Polisiye, suç, dram, macera, casusluk film her türü içermekte ama sanki bilim kurguyu eklemeyi unutmuşlar gibi.Çünkü onun yaptığı hareketler, kullandığı malzemeler, bilim kurguya giriyor. Film gayet yaşadığımız ortamda geçiyor, yani yeni bir dünya betimlenmemiş ancak nedense bu dünyadaki en basit yer çekimi kanununa bile uymuyor.

Hal böyle olunca benim gibi filme takanlar ortaya çıkacaktır. Onun haricinde ben kıla tüye takılmam derseniz, safi aksiyon için film izlenir. Bu arada belirtmeliyim ki Angelina Jolie iğne ipliğe dönmüş.

Ajan Salt Güney Kore’de yakalanmıştır. Kocası sayesinde oradan kurtarılır. Bu arada kocası da örümcek araştırmacısıdır. Tabi Salt’ın kimliğini bu şekilde öğrenir. Bu olaydan sonra yine mutlu mesut yaşamaya devam ederler, Salt’da arttık ofis işi yapmaktadır. Bir gün bir irticacı yakalanır ve sorgusuna Salt girer. Yakalanan Rus irticacı, ölen Amerikan başkanının cenazesine gelecek olan Rus başkanının öldürüleceğini söyler. Bu işi yapacak kişi olarakta Ajan Salt’ın ismini verir. Salt iftiraya uğradığını söyler ve kaçar.

Tabi ona karşı yöneltilen suçlama sonrası kaçması onu zanlı durumuna düşürür. Ancak belirtmekte yarar var ki tüm CIA ajanlarının elleri armut toplamakta hiç biri Salt’ı yakalayamamaktadır. Salt ise kocasının tehlikede olduğunu düşünür ve onu aramaya çıkar. Aramaya çıkar çıkmasına aslında kocasının nerede olduğunu bilmektedir. Planlandığı gibi de Rus başkanı öldürür. Burada filmin akışı değişir. Sevecen eş yerine Rus özel ajanı gelmiştir geriye.

Aslında bu Rus ajanlarının devletle alakası yoktur. Kendi başlarına çalışan bir organizasyondur ve bu organizasyon hakkında rivayetler dolanmaktadır. Gün geldiğinde ortaya çıkacakları söylentileri vardır. Bu kişiler küçük yaşta alınıp eğitilmişlerdir. Ancak nasıl bir eğitimle bu seviyeye geldiklerini bilmiyoruz. Sekiz yaşında çocuk uçsa, kaçsa bunları o yaşta öğrenebilir mi? Yoksa bilinç altına mı sokmaktadırlar olanı biteni ki bu adamlar az sayıda da değildir. Alt ve üst sınıfları da vardır.

Salt’ın da bunlardan biri olduğunu öğreniriz. Salt Rus başkanı öldürür ve buluşma yerine gider. Ancak kocasının da yoldaşları tarafından öldürüldüğünü görünce başta hocası hepsini temizler. Tabi bu özel eğitimli ajanların nasıl keklik gibi avlandıklarına ilginç bir şekilde şahit oluruz. Salt oradan çıkarken planın ikinci bölümünü de öğrenmiştir. ABD başkanı hedeftir. Salt olanın bir parçasıymış gibi olaya girer ve suikast içerisine dahil olur. Her şey planlandığı gibi devam etmektedir. Ancak suikastten öte bir planlarının olduğunu anlar.

Amaçları başkanın yetkisini kullanarak nükleer silahları ateşleyip bazı ülkeleri yok etmektir. Basit bir kurguyla çok basit bir şekilde ABD başkanının hemen nükleer silahlara sarılması bana ilginç geldi.

Velhasıl kelam bilim kurguya yatkın sadece aksiyon olduğu için izlenebilecek bir film. Aksi taktirde hikaye kurgu oyunculuklar ortalama. Evde rahatlıkla izlenebilecek, bize çok şey vermeyen bir yerde tüm Amerikan güvenlik teşkilatını aptal gösteren tek kişi etrafında dönen yan karakterlerin görüntüden ibaret olduğu film..

Bu arada belirtmek lazım filmde fragmandan fazlası yok.

Yönetmen:Phillip Noyce

Senaryo: Kurt Wimmer

Oyuncular:

Angelina Jolie Evelyn Salt
Liev Schreiber Ted Winter
Chiwetel Ejiofor Peabody

Daniel Olbrychski Vassily Orlov
August Diehl Mike Krause

Linkler:

http://www.sonypictures.com/movies/salt/

http://www.imdb.com/title/tt0944835/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?