Sammy’s Avonturen: De Geheime Doorgang / Sammy’nin Maceraları

Bilindik bir hikaye ile bu kez de Sammy karşımızda. Sammy şirin mi şirin deniz kaplumbağasıdır. Daha doğumunun ilk gününde onu zor bir hayat bekler. Denize ulaşması ve bu bilmediği dünyaya alışması gerekmektedir. Ama denize doğru ilk adımlarını attığında, kendini bir martının gagasında yem olmayı beklerken bulur. Derken havada bir kargaşada hayatının aşkı olacak, kızla çarpışır.

Tabi yolları ayrı düşer. Sammy bir ağaç parçasına sığınarak denize açılmaya devam eder. Tabi yolda yaşıtı başka bir kaplumbağa ile karşılaşır ve yıllarca arkadaş olurlar ve neredeyse tüm dünyayı gezerler. Bir gün gezip oynarlarken denizi siyah bir tabaka kaplar. Bir petrol tankeri sızıntı yapmıştır. Can havli ile oradan kaçarken, bu kezde balıkçılara yakalanırlar. Tabi ki bu iki yakın arkadaşın ayrılmasına sebep olur.

Sammy bezgin bir haldeyken bu kez çevrecilerin eline düşer. Onlar kendisine çok iyi bakar. Ancak onlarla birlikte yaşayan bir kedi onunla eğlenmekten kendini alamaz. Günün birinde bu kişiler polis baskını ile alıp götürülürler. Sammy yine tek başına kalır. İnsanlardan duyduğu bir geçite doğru ilerlemeye başlar. Bu sırada çocukluk aşkını bulur. O da Sammy gibi maceracıdır. Ve geçiti aramaya koyulurlar. Tabi bir kanaldan geçerken iki sevgili yine ayrılırlar.

Ancak Sammy yoluna devam eder. Buzullara kadar gitmiştir. Burada yine kendisini çevreciler bulur. Hatta buradakiler ona bakan eski ailedir. Kedi de oradadır. Sammy bu gemide birde kız arkadaşını da bulur ancak, kız erken salındığı için, onu yine kaybeder. Gemiden tedavi edilip bırakıldığında ise kafese sıkışmış, bir kaplumbağa görür ve onu kurtarır. O da kaybettiği yakın arkadaşı çıkar.

Böyle kaybetmelerle bulmalarla süren filmde en sonunda Sammy arkadaşlarının yardımıyla kız arkadaşınıda bulur.

Eğlenceli bir film olmakla birlikte insanları da çok iyi analiz etmiş film. Bir kısım çıkarları doğrultusunda doğaya zarar verirken, bazıları kurtarmaya çalışıyor. Bir kaplumbağanın gözünden bu tezatları bizde görüyoruz. Çocuklar için oldukça eğitici ve eğlenceli. Büyükler içinse klasik denebilecek bir konu ancak yinede eğlenceli…

Yönetmen: Ben Stassen

Senarist: Domonic Paris

Seslendirenler:

Melanie Griffith
Snow
Isabelle Fuhrman
Hatchling Shelly
Yuri Lowenthal
Sammy
Anthony Anderson
Gemma Arterton

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1230204/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: