School Rumble

 

 

Yazar çizer Jin Kobayashi‘nin 2002 yılında başlayıp 2008 yılında biten mangasından uyarlanan animenin ilk sezonu School Rumble First Term. Oldukça eğlenceli başlayıp sonlara doğru dozunu düşürüp biraz saçmalamaya başlayan bir anime olma özelliğine de sahip. Ancak genel hatları ile bakıldığında kısa süresi ile zaman geçirten eğlenceli bir anime.

Adından da anlaşılacağı gibi anime okulda geçiyor. Bir grup arkadaşın başından geçenler konu edilmiş. Bu grup içerisinde ise ana karakter Tsukamoto Tenma adındaki öğrenci. Hikaye Tenma’nın lise ikinci sınıfa geçmesi ile başlıyor. Hikaye anlatılırken, bizde ilk sınıfa dair şeyler öğreniyoruz. 

 

Tenma uzun zamandan beri sınıfındaki Karasuma Oji, adlı garip çocuğa aşıktır. Ancak bunu bir türlü söyleyemez. Tabi Tenma’nın sakarlığı aptallığı da bir araya gelince olaylar eğlenceli bir hal alır. Bu arada okulun serserisi, Harima Kenji’de, Tenma’ya aşıktır. O da Tenma’ya duygularını ifade edememektedir. Öyle ki Tenma’ya yakın olmak için, okula geri döner, dersleri takip etmeye başlar. Aşkından şekilden şekile girer. Aşkından kendini hayvanlara verir, derviş olur, ermiş olur, böyle sert bir adam aşk mangaları yazmaya başlar. Üstelik bütün bu olanlara rağmen, sürekli yanlış anlaşılınca tabiki istediğine bir türlü ulaşamaz.

Animenin en sağlam ve en komik karakteri, Harima karakteri. Bütün hikaye onun üstünde dönüyor gibi. Hareketleri, tavırları, tepkileri animenin eğlenceli olmasının tek sebebi. Bu karakteri çıkarttığımızda anime oldukça yavan bir hal alacaktır. Ancak ilk on bölümden sonra düşen tempoyu Harima bile yükseltemiyor. Ancak siz Harima’nin hatırına animeyi izlemeye devam ediyorsunuz.

 

 

Tabi Karasuma, Tenma, Haruma arasındaki aşk üçgeni anlamsızlıklar, karmaşalar içinde geçerken, okulun zengin ve güzel prensesi, Sawachiga Eri, sınıf başkanı Hanai Haruki (Tenma’nın kız kardeşine aşık) Hanai’nin çocukluk arkadaşı ve ondan için için hoşlanan Suoh Mikoto, uçan kuştan haberi olan Akira Takano, kendi başına Imadori Kyousuke’de işin içine girince olaylar iyice karışıyor ve anime izlenir hal alıyor.

 

Bu şekilde bakıldığından aslında anime bir pembe diziden farksız gibi gözükmekte. Ancak sorun kimsenin kimseye bir şey diyememesi ve sürekli yanlış anlaşılmalar sürüp giderken animenin ikinci sezonu olan School Rumble Second Term’de işin içine bir de okul festivali girer. Bu sezonda ise kendi sınıflarının haricinde rakip bir sınıfta belirir. Yeni kişiler hikayeye katılırken bizim elemanlarda bu kişileri kullanarak duygularını açıklamaya çalışırlar. Elbette bu konuda muvaffak olamazlar.

 

 

İkinci sezon itibari ile anime daha çok iki sınıf arasındaki didişmeyi anlatmakta. Ancak doz iyice düşmüş. İkinci sezonda yeni karakterler dahil olmasına rağmen yine animenin en eğlenceli ve en sağlam karakteri, Haruma.

Animenin üçüncü ve son bölümü de yayınlanmış ancak henüz izleyemedim. Elbette daha eğlenceli animeler mevcut ancak bu anime de izlenilebilir. Belirtmem lazım ki jenerik müzikleri, dile dolanıyor…

 

Yazar – Çizer: Jin Kobayashi

 

Yönetmen: Shinji Takamatsu

 

Seslendirenler:

Luci Christian
Tenma Tsukamoto
Ami Koshimizu
Tenma Tsukamoto
Hiroki Konishi
Oji Karasuma
Yuka Nanri
Karen Ichijou

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0878037/

http://en.wikipedia.org/wiki/School_Rumble

Yorumlar

“School Rumble” için 2 yanıt

 1. Tuğba avatarı

  Ben de birkaç yıl evvel ilk sezonu seyretmiştim. Seninle aynı fikirleri paylaşıyorum. Ben ilk sezonu bitirdiğimde ikinci sezon daha çekilmemişti diye hatırlıyorum. Onun için geri dönüp seyretmeyi de unuttum herhalde. Ben ilk bölümleri o kadar sevmiştim ki bir iki cilt mangasını da almıştım kitapçıdan. 🙂

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   Ben de başlamışken tamamına erdirelim deyip üçüncü sezonu arıyorum ama henüz bulamadım…

Siz ne düşünüyorsunuz?