Secondhand Lions

Normalde sinema kanallarında da film izlerim. Her ne kadar tonlarca para dökmenize rağmen bu kanallar sürekli tekrar filmleri yayınlasa da (gerçi sürekli benim izlediklerim veriliyor nedense) arada böyle filmlerde çıkıyor içlerinden. Secondhand Lions’da onlardan biri. Filmin yönetmeni ve senaristi ise Tim McCanlies. Bu arada belirtmeliyim ki blogda eskisi gibi film yazmamaya karar verdim bir süre. Tabi bu kararı ne zaman uygulamaya başlarım bilmiyorum. Muhtemelen yazılması gerekenler listesinde bekleyen filmler bittiğinde. Tabi listeye yenileri eklenecektir ister istemez ama izleme yoğunluğunu düşürüp sayıyı azaltma amacım. Gerçi kimi kandırıyorum. FilmEkimi var önümüzde. Neyse…

Film 2003 yapımı eski bir film. Ancak izlenmeyen her film yenidir mantığı ve tabi ki filmin kadrosu daha da önemlisi anlatımı filmi izlememe sebep oldu. Kadroda kimler mi var diye sorarsanız, Michael CaineRobert DuvallHaley Joel Osment diyebilirim size. 

Secondhand Lions her şeyden önce çok samimi bir film. Gerek anlatım gerek hikaye sizi içine çekiyor. Anlatımdaki masalsı tınıda filmi izlerken keyif almanızı sağlıyor.

13 yaşındaki Walter sorumsuz annesinin yüzünden yaz tatilini dayılarının yanında geçirmek sorunda kalır. Bu huysuz iki ihtiyarın yanında olmak hem onun için hemde bu iki ihtiyar için işkence gibidir. İlk günler böyle giderken daha sonra onlara alışmaya başlar. Dayıları Garth ve Hub’da onla alışır.

Bu iki yaşlı huysuzun en büyük özellikleri dillere destan olmuş tonlarca parasının olmasıdır. Buna rağmen çiftlik evlerinde mütevazi bir hayat yaşarlar. Kafalarına göre şeyler alırlar ama ileriye yatırım için hiç bir şey yapmazlar. Üstüne üstlük eve gelen sigortacıları da tüfekle kovalarlar.

Tabi kardeşleri de Garth ve Hub’un parası peşindedir ancak onlar kimseye bir şey koklatmaz. Parada bir efsane gibidir. Var mı yok mu belli değilken onların bu parayı kazanma yollarıda efsane olmuştur. Kimleri onlara katil der, kimileri banka soydu der anca gerçeği bilen yoktur.

Hub, içlerinde en huysuzudur ve Walter en çok ondan çeker. Onun bu durumu ile ilgili Garthi Walter’a bir hikaye anlatmaya başlar. Hikaye bir Arap ülkesinde geçmektedir. Garth ve Hub türlü cephelerde savaşmış Hub, Garth’ın hep arkasını kollamıştır. Derken bir gün bir prensese aşık olur. Prenses ise başka bir prens ile evlendirilecektir. Garth onu kaçırır ama prens onların peşini bırakmaz. Yıllar süren bir kovalamacanın içinde bulurlar kendilerini.

Walter ile birlikte biz izleyicilerde bu hikayenin gerçekliğini sorgularız ama finalde karşımıza çıkan yalan olmadığını yüzümüze çarpar. Film çok samimi ve eğlenceli. Boş zamanlarda izlenebilecek hatta denk geldiğinizde kaçırılmaması gereken filmler arasında.

Yönetmen – Senaryo: Tim McCanlies

Oyuncular:

Michael Caine
Garth
Robert Duvall
Hub
Haley Joel Osment
Walter
Kyra Sedgwick
Mae
Nicky Katt
Stan

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0327137/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: