Sen Kimsin?

Tolga Çevik ilk sinema filmi olma özelliğine sahip film. Senaryosunda da kendisin parmağı var. Filmin yönetmeni ise BKM’nin kadrolu yönetmeni yolunda ilerleyen Ozan Açıktan var. Filmde sıradan bir yönetim söz konusu. Senaryo ve kurgu da sıradan olmasına rağmen yine de eğlenceli bir film. Filmin tek beğenmediğim kısmı biz filmin adını boşuna koymadık edasıyla karakterlerin sürekli “Sen Kimsin?” diye bağırmasıydı.

Film oldukça eğlenceli ve başarılı bir giriş yapıyor. Filmin en iyi sahneleri ilk beş dakikası diyebilirim. Ondan sonra tempo düşmekle birlikte hikaye sıradan bir sakar dedektiflik hikayesine dönüyor. Film izleyiciyi kahkahalara boğmuyor ancak yer yer yapılan ince espriler insanı gülümsetiyor.

Aslında filmin bu zamana kadar yapılmış emsalleri olan Türk filmlerinden hiç bir  farkı yok. Konu, gelişim, kurgu, gidişat oldukça sıradan. Filmi farklı kılan ise oyunculukları. Oyunculuklar başarılıydı diyebilirim. Ancak hepsinin arasından sıyrılan usta oyuncu Köksal Engür‘dü. Pelin Körmükçü‘nün oyunculuğu ise biraz yapmacık geldi bana. Sanki bu role yakışmamış gibiydi. Belkide uzun amandır ortalıkta görünmediği için bana öyle geldi. Toprak Sergen ise oynadığı zorlama karakterin altıdan başarılı bir şekilde kalkmıştı.

Tekin eski polis memuru bir babanın oğludur. Babası gibi polis olmamıştır ama bir dedektiflik bürosu açmıştır. Bu büroda, babasının emekli trafik polisi arkadaşı İsmail ile birlikte çalışmaktadır. Babası öldükten sonra Tekin’i İsmal’e emanet etmiştir. Tekin ise sakar saf biridir.

Günün birinde Suzan adında biri büroya gelir ve kızının kaçırıldığını söyler. Tekin ve İsmail olayı hemen kabul ederler ve kızı bulmak için işe başlarlar. Tekin, Suzan’ın verdiği ip uçlarını kullanarak kızı bulur ama hemen karşısında kız yine kaçırılır. Tekin ve İsmail aramalarını sıklaştırırlar ve kızın izini bulurlar. Tabi kızı kaçıranlar Tekin’i de kaçırır.

Burada kızdan öğrenirler ki, aslında bu işi yapan üvey anne Suzan’dır. Suzan kızı öldürüp paraya konmak istemektedir. Kız ve Tekin kötü adamlardan kaçmaya çalışırlar. Ancak bu arada Tekin de kıza aşık olmaya başlamıştır.

Basit hikayesi ve kurgusu ile film insanda merak uyandırmıyor. Ama oyuncuların varlığı filmin izlenmesi için bir sebep. Zaten filmin izlenmesine en büyük etki. Bir hikaye vardı ebet ama hikaye basitti. Bununla birlikte hiç bir karakterin derinliği yoktu. Karakterlerde hikaye gibi boştu. Tüm karakterleri saflaştırmaya çalışmak için çok uğraşmışlar.

Müzikler filmin temposuna uyar bir şekilde akıcıydı. Hikaye, kurgu karakterler üzerine biraz daha fazla düşünülseymiş daha iyi unutulmayacak bir film çıkabilirmiş karşımıza. Ancak şimdi emsalleri ile aynı özelliklerde basit bit film olmaktan öteye geçmiyor. Boş vakitte izlenebilecek bir film.

Yönetmen:  Ozan Açıktan

Senaryo:  Ozan AçıktanTolga ÇevikLevent Pala

Tolga Çevik Tekin
Köksal Engür Ismail
Halil İbrahim Gezer
Pelin Körmükçü Suzan
Toprak Sergen Adnan
Zeynep Özder

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2142883/

http://senkimsinfilm.com/

Yorumlar

“Sen Kimsin?” için bir yanıt

  1. […] Çevik‘ten daha iyi filmler bekliyorum ben. Bir önceki filmi olan Sen Kimsin? nispeten bu filmden kat kat daha iyi bir filmdi. Filmin senaryosunu da Yılmaz […]

Siz ne düşünüyorsunuz?