Sennentuntschi

Adı gibi kendide garip olan İsviçre yapımı bir film Sennentuntschi. Korku değil, ancak yakaladığı gizem kurgusu ve filmin örgüsü oldukça başarılı. Ne yalan söyleyeyim filmin garip afişini gördüğümde basit sıradan bir korku filmi izleyeceğimi sanmıştım. Oysa film beklentilerimin hepsini boş çıkararak üst düzey bir performans sergiledi.

Sennentuntschi Avrupa’nın Almanca konuşulan ülkelerinde anlatılan bir masalmış. Filmde bu hikayeyi ele almış. Hikayeye göre dağlarda çalışan erkekler, seks ihtiyaçlarını karşılaşmak için bu durumu daha eğlenceli hele getirmek amacıyla, samanlar ve çalı çırpılardan kadın / bebek gibi bir şey yapıp onu giydirip o şekilde eğlenirlermiş. Rivayete göre de eğlenceleri bitince bu ortaya çıkan korkuluk gibi kadın yani Sennentuntschi bu erkekleri intikam için yakalar ve onların da içlerini doldururlarmış.

Film bir çocuğun mantar toplarken bir iskelet bulması ile başlıyor. Bulunan iskelet ise yıllar önce kaybolan bir gence ait. Sonrasında film bu geçmişe dönüyor ve bu hikayeyi bize anlatmaya başlıyor. Bir Peder intihar etmiştir. Cenazesi sonrasında, ortaya genç güzel bir kadın çıkar. Kadın konuşmamaktadır. Ona kasabanın polisi göz kulak olur. Ancak kasabalı kadının kötü olduğunu öne sürerek onu istemezler.

Alp dağlarında yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan iki kişi ise şehirden birini işe alırlar. Beraber eğlenmeye ve çalışmaya başlarlar. Tabi onlarında kadınsızlık başlarına vurunca Sennentuntschi’yi (ayin sanırım) yaparlar. Sabah uyandıklarında ise vahşi ama güzel bir kız bulurlar evin içinde. Tabi kızın bu ayinden sonra ortaya çıktığına inanmazlar. İki adam kıza tecavüz eder. Genç çocuğu da buna alet etmeye çalışırlar.

Ancak kızda da bir tuhaflık vardır. Bizde film boyunca kendini koruyan bir kız izlenimi yaratır ki kasabanın polisi de aynı şekilde düşünmektedir. Olaylar bu şekilde gelişmeye başlar. Tabi ayrıntıya girmemek lazım. Film korku olmamasına rağmen oldukça etkili bir gerilim. Akıllı kurgusu ve görselliği ile de insanı kendine çekiyor.

Oyunculuklar ve yönetim oldukça başarılı. Hiç bir şey filmde sırıtmamış. Film 110 dakikalık süresi boyunca kendini merakla izlettiriyor. Hikaye alışılmışın dışında ve ilerleyen günlerde Amerikan versiyonunu da izleyebileceğimizi düşündüğümüz cinsten.

Yönetmen: Michael Steiner

Senarist:

Stefanie Japp
Michael Sauter
Michael Steiner

Oyuncular:

Roxane Mesquida Sennentuntschi
Nicholas Ofczarek Sebastian Reusch
Andrea Zogg Erwin
Carlos Leal Martin
Joel Basman Albert
Hanspeter Müller Notter

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1296077/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: