Seven Pounds – Yedi Yaşam

Bu film Will Smith‘in filmografisini tekrar gözden geçirmeme sebep oldu. Şöyle bir bakındım da evet Will Smith iyi filmlerde oynamış ancak hiç böylesine ağır bir filmde oynamamış. Yoksa varmışta ben mi izlememişim bilmiyorum. Her ne kadar filme bir bilim kurgu umuduyla başlasam ve ilerleyen zaman içerisinde hayal kırıklığına uğrasam da film bu haliyle beni pek bir mesut etti.
Filmin ana teması organ bağışı ile ilgili ve sosyal içerikli bir film bu kadar güzel anlatılabilir. Şimdi ben sosyal içerikli dedim ama hadi organ verelim tarzı bir izlenimde oluşturmuyor bizde. 
Öncelikle filmde Kendisinin vergi müfettişi olduğunu söyleyen Ben Thomas ile karşılaşıyoruz. Ben vergi borcu olduğumuz kişilerin peşinde dolaşarak onları gözetim altına alır. Bu kişilerin çoğu hasta kişilerdir. Kör, kalp yetmezliği olan, doku bekleyen vs… Ben, Emily Posa’yı da borçlarından dolayı hastanede ziyaret eder. Ancak ikisi arasında bir elektriklenme olur. Bu esnada Ben’in diğer hastalarla olan diyaloglarını izleriz. 
Film genel olarak ağır ve sıkıcı gidiyor. İzlerken uyumaya kalkışmak yada dikkati başka yerlere vermek içten bile değil. Hatta sahneler arasındaki geçişler o kadar dağınık ki neyin ne olduğunu anlamakta zorlanıyorsunuz. Filmin sıkıcı bir şekilde ilerlerken aklınızda ne olup bittiğine dair bir cümle bile oluşmuyor. Haliyle film sıkıcı geçiyor. İzlemek için herhangi bir aksiyonla bile karşılaşmıyorsunuz…
Ta ki final sahnesine kadar. Hikayenin bütün izlediğiniz karelerin anlamı burada çıkıyor ortaya. Ben bir trafik kazasında karısının ve altı kişinin ölümüne sebep olduğunu düşündüğü için, intiharı düşünmektedir ve kendini bağışlamanın tek yolu organlarıyla o kişilere hayat vermektir. Planını yapar, filmin başlangıcından itibaren izlediğimiz her şey aslında Ben’in kurgusudur. Vergi memuru değildir. Sadece organlarını vereceği kişilerin nasıl biri olduğunu öğrenmek ister. Bu arada Emily ile olan birlikteliği onu biraz zorlar ancak Emily’nin bir ay kadar ömrü kalınca yüzde üç ihtimal olsa bile kendini öldürür. 
Film ağır ilerleyen ama final sahnesinde zirveye vuran Will Smith’in oyunculuk konusunda takdirimi alan bir yapım. Ancak gecenin geç vaktinde izlemeniz uykuya sebebiyet verebilir…
Yönetmen:
Gabriele Muccino
Senarist:
Grant Nieporte
Oyuncular
Will Smith Ben Thomas
Rosario Dawson Emily Posa
Woody Harrelson Ezra Turner
Michael Ealy Ben’in Abisi
Linkler:
http://www.sevenpounds.com/
http://www.imdb.com/title/tt0814314/
http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Pounds

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Seven Pounds – Yedi Yaşam” için 2 yanıt

  1. ofori avatarı
    ofori

    Will Smith deyince artık akan sular duruyor benim gözümde; bu adamın filmlerini bu kada sevebileceğimi hiç düşünmemiştim ama bir yerde kendi kitlesini kendisi oluşturan birisi..Şimdiye kadar beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı..Bu filmi daha önce okumuştum bir yerde, aklımdaydı izlemek ama şimdi daha bir pekişmiş oldu..

  2. kişisel depresyon anları avatarı
    kişisel depresyon anları

    evet will simith artık hatırı sayılır bir yere sahip bir çok kişinin gözünde. kötü iş çıkarmadı şu zamana kadar. kötü olanlar ise eğlenceli olduğu için göze batmadı… ama izlenmesi gerekenler arasında. tabii sabır şart 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?