Seven Psychopaths / 7 Psikopat

Oldukça eğlenceli bir izlenim ve kurguya sahip bir film Seven Psychopaths. Eğlenceli dediysem de komedi değil elbette. Bildiğiniz düşündüğünüz psikopatlar filmde mevcut. !f İstanbul’da Galalar arsında karşımıza çıktı ve aslında Türkiye’ye çok geç geldiğini düşünüyorum. Şu ana kadar izlediğim en iyi festival filmi diyebilirim Seven Psychopaths için. Yazar, yönetmen, senarist ‘in ellerinden çıkmış bu işte. Kurgusu sık dokunmuş başarılı bir film.

Öncelikle filmin adının beni yanılttığını söyleyebilirim. Beklediğim yedi psikopat beni tam olarak tatmin etmedi. Filmin ilk yarım saatinde de zaten aksiyon ve psikopatlılık hat safhadayken film iyi yolda beklediğim gibi gidiyor derken birden beni yanıltmaya başladı. Tabi bu yanılma aklımda kurguladığım filmi suya düşürürken karıma apayrı izlenimi zevkli bir film çıkarttı karşıma. İyi kide böyle olmuş demedim desem yalan olur.

Öncelikle film kendi içerisinde bir temele oturuyor. Bu temel kendi yarattığı mantık içerisinde ilerleyince karakterlerin dünyasına giriyor ve gerçek hayala hiç bir karakteri sorgulamıyorsunuz. Bu filmin en büyük başarısı. İzleyiciyi tam anlamıyla kendine bağlamayı beceriyor. Hikaye gelişimi ve tanımaya başladığımız karakterlerin her birinde bir gariplik var. Tabi sonuçta 7 tane psikopatı barındırması lazım filmin ama sanki öyle de olmuyor gibi. Her bir karakter garip her bir karakter kendi içinde psikopat.

Film uzun süredir düzgün bir şey yazamayan senarist Marty’nin etrafında geçiyor. Marty’nin yeni senaryosunun zamanı dolmuş ve henüz bir şey yazmamıştır. Elinde olan tek şey ise filmin başlığı 7 Psikopat’tır. Karakterlerini seçmeye çalışırken kararsızdır da. Psikopat senaryosu yazmak istemektedir ama şiddet olsun istemez. Kan olsun istemez. Nasıl yaparımın yolunu arar. Derken bu konuda ona Billy yardıma gelir.

Yardım bildiğimiz yardım değildir. Billy, Marty’e psikopat hikayeleri anlatır ve onu gaza getirmek ister. Billy’nin Hans’la birlikte küçük dolandırıcılık oyunu yapar ve para kazanır. Bu iş insanların köpeğini çalmak ve ödül belirlendiğinde o köpekleri götürerek ödülü almaktır. Bu iş zevkli bir şekilde gider Marty’de gazetelerden psipokatları araştırmaya devam eder. Derken Billy ve Hans manyak mafya babası Charlie’nin köpeğini de kaçırır. Tabi gözü dönmüş mafya bunu yanlarına bırakmaz ve onların peşinden gider.

Bir psikopat senaryosu yazmaya çabalayan Marty ise kendini gerçek bir senaryonun içinde bulmuştur. Tabi bu işe birde arkadaşlarının gerçek yüzleri eklenince Marty 7 Psikopatı tamamlamış olur. Tabi yaşanan bu olaylar ve gerçekler onu değiştirmiştirde.

Film aksiyonu bol, eğlenceli, akılcı her türe göz kırpan ve kendi içerisinde de fantastik bir dünya oluşturmayı başaran bir film. Oyunculuklar oldukça başarılı. Her bir karakterin hakkını vermişler. Hikayenin oldukça etkili noktaları ve haz almamı saplayan noktaları var. Olaylar iyice karışmış durumdayken dostlarının da, düşmanların da Marty’nin içki problemine takmaları oldukça yarayıcı ve eğlenceliydi.

Film kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında. Her şeyi güzel olmasına rağmen bir yerde sanki tıkanmış izlenimi veriyor bunun sebebini anlamadım ama bu sebepten kült olma yolunda yada isim duyurma yolunda tökezleyebilir. Oyunculuklar, çekimler, kurgu, senaryo, müzik, diyaloglarıyla kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında Seven Psychopaths.

Senaryo – Yönetmen: 

Oyuncular:

Sam Rockwell
Billy
Colin Farrell
Marty
Abbie Cornish
Kaya
Christopher Walken
Hans
Woody Harrelson
Charlie
Olga Kurylenko Angela
Tom Waits Zachariah

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1931533/

http://www.sevenpsychopaths.com/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Seven-Psychopaths

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: