Severance

Korku filmlerinin çokluğu, sürekli kendini tekrar etmesi bir nevi korku komedi türünün doğmasına ve gelişmesine sebep oluyor. Korku komedi türü ne kadar kabul edilebilir bir tür tartışılır ama içlerinden iyi yapımlarında çıktığı yadsınamaz. Bunlara başarılı bir örnekte, 2006 yapımı Severance.  İngiltere,  Fransa,  Almanya, ortak yapımı. Bir Avrupa filmi olarak Amerikan türevi filmlerinden daha sağlıklı ve mantıklı gittiğini söyleyebilirim. Belirtmekte fayda var ki filmin espri anlayışı biraz İngiliz vari. Yer yer yapılan politik göndermeler de oldukça başarılı kullanılmış.

Film çok sıradan ve bir b-movie edasında başlıyor. Görüntü kalitesi, çekim teknikleri çok iyi diyemeyeceğim. İlk dakikalarda filmin sonunu nasıl getireceğimin de merakı içerisindeydim. Ancak film beni şaşırttı ve filmin sonu rahatlıkla geldi. Film çok uluslu silah şirketinin Avrupa satışından sorumlu çalışanlarının motivasyon ve yeni teknikler geliştirmeleri amacıyla tatile çıkmaları ile başlıyor.

Ekip daha yolculuk esnasında garipliklerle karşılaşmaya başlar. Tabi bu gariplikler de kendilerinden kaynaklıdır. Otobüs şoförünü kızdıran müdürleri sonraki yolu yürüyerek gitmelerine sebep olur. Yollarının üzerinde terk edilmiş bir kulübeye rastladıklarında, aradıkları tatil köyünün burada olduğunu düşünürler. Onlar tatil yerlerine alışmaya çalışırken, garip şeyler dönmeye başlar. otobüs şoförü öldürülmüştür ve peşlerinde de birileri vardır.

Bu kişilerin savaş meraklısı bir grup olduğunu öğrenirler ancak bu aşamaya kadar çok kötü dakikalar yaşamışlardır. Bu arada olayları pek umursamayan LSD almış arkadaşları da ortalıkta gezer ve onlara inanmaz. O da geyiklerle sohbet etmektedir. Ekip bu aklını savaşla bozmuş askerlerden kurtulmaya ve hayatta kalmaya çalışır.

Şiddet sahneleri ilginç ve klasik korku filminden farklı olmayan, mantıksızlıkları ile insanı güldüren bir film Severance. Boş zamanda izlenebilecek garip ama eğlenceli, meraklıları için iyi bir film.

Yönetmen: Christopher Smith

Senaryo: James MoranChristopher Smith

Oyuncular:

Toby Stephens
Harris
Claudie Blakley
Jill
Andy Nyman
Gordon
Babou Ceesay
Billy
Tim McInnerny
Richard
Laura Harris
Maggie

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0464196/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: