Şeytani Tuzak: Cingöz Recai 7 – Server Bedi / Peyami Safa

Serinin 7. kitabı Şeytani Tuzak. Ancak bu sıralamada bir gariplik var. 5. kitapta Mister Şerlok Jolmes yer almazken, bu kitapta aziz dostu Dr. Vatson ile birlikte yine sahneye çıkıyorlar. Ancak bu kitap biraz daha Cingöz’ün kıvrak zekası ile tecrübeli, polis müfettişleri ile dalga geçmesine tanık oluyoruz. Hikayeler ise şöyle:

Şeytani Tuzak: Şerlok Holmes, yatmaya hazırlanırken Pera Palas’ta hizmetini gören görevli kapıyı çalar ve ona bir kartvizit uzatır. Kartta Cingöz Recai yazmaktadır. Holmes, Dr. Vatson’u çağırır ve durumu anlatır. Nitekim bir kaç dakika sonra, Cingöz odadan içeri girer ve ziyaret sebebini anlatır. Yan odada İtalyan bir hırsız oturmaktadır. Amacı ise, İtalyan prensesinin mücevherlerini soymaktır. Cingöz bunu İtalyan hırsız tarafından kendisine yapılan hakaret olarak algılar ve onun oyununa çomak sokmak için Şerlok Holmes’ten yardım alır. Ancak olaylar hiçte beklendiği gibi gelişmez.

Çalınan Vazolar: Şerlok Holmes, Dr. Vatson ve Mehmet Rıza müdüriyette otururken yanlarına bir adam gelir. Adam Ayaspaşada, Bulgurcuyan Apartmanında oturmakta olan bir mühendistir. On beş gün önce kendisinden, yaşlı ve zengin bir kadınla evlenmiştir. Dört gün önce sabah uyandıklarında ise evdeki kıymetli vazolardan birinin çalındığını görürler. Mühendis olayı kendi çözmek ister ancak ertesi gün bir başka vazo çalınınca, müdüriyete gelmiştir. Mehmet Rıza, Şerlok Holmes ve Dr. Vatson olayı çözmek için incelemeye başlarlar. Ancak işin sonunda yine Cingöz’ün bir oyunu vardır.

Sahte Şerlok: Cingöz Recai ve adamları polis tarafından köşeye sıkıştırılmıştır. Recai’nin aklına bir fikir gelir ve adamlarından birini arar. Ona Şerlok Holmes’in kılığına girmesini ve kendisini tevkif ederek götürmesini söyler. Adamı onun dediklerini yapar ancak bu durumdan gerçek Serlok Holmes’in de haberi olur ve önlem almaya çalışır.

Domuz Sokağı Vakası: Galata’da, Domuz sokağında şarapçı Nikola polis müdüriyetine gelir ve Mehmet Rıza’ya başına gelen garip olayı anlatır. İyi giyimli bir adam Nikola’ya gelmiş, dükkanını üç gün kapalı tutması karşılığında para teklif etmiştir. Bir miktar para verir ve üç gün sonunda Mudanya’dan, Bursa’ya gitmesini orada bir adamın tüm masrafları ile birlikte parasının ödeneceğini söyler. Nikola başta bunu kabul eder ama sonra bir gariplik olduğunu düşünerek müdüriyete gelir. Mehmet Rıza ve Şerlok bu ilginç olayda Cingöz’ün parmağı olduğunu düşünürler ve onu yakalamak için paçayı sıvarlar.

Polis Tuzağı: Şerlok, Cingöz’ü yakalamak için bir oyun tertip eder. Kendisinin Edirne’ye gittiğine dair bir haber çıkarttırır gazetelerde. Daha sonra ise İngiliz mücevherlerinin satılıp sergileneceği, bir sergi tertip eder. Üç polis hafiyesi kılık değiştirerek serginin başında dururlar. Böyle bir sergiye Cingöz gelmeden durmaz. Nihayet serginin son günü Cingöz gelir üç polis hafiyesi onu tanırlar ve tevkif etmek isterler. Ancak Cingöz kolay lokma değildir.

Cingöz’ün Ziyafeti: Şerlok Holmes ve Dr. Vatson’un İstanbul’u terk etme vakitleri gelmiştir. Mehmet Rıza ile vedalaşırlar ve ertesi sabah trenle ayrılmak üzere Pera Palas’taki odalarına çekilirler. Ancak Mehmet Rıza akşam ziyaretlerine gelir ve bir olaydan bahseder. Olayı söyleyen adam dışarıda kapıdadır. Evi soyulmuştur. Üç hafiye adamı izler ve evine doğru giderler. Ancak burada onlara tertip edilmiş bir oyun vardır. Binaya girdiklerinde Cingöz Recai’nin onlara bir ziyafet masası hazırladığını görürler.

Gece Kuşları: Zengin Ermeni Tüccarı Aram Karabetyan’ın Yeniköy’deki köşklerinin gece yarısı kapısı çalınmış, altı kişi kapıda belirmiştir. Birinin ise başı kanlı ve sargılıdır. Yardım istemektedirler, Zengin tüccar yardım için onları eve alır ancak onlar Cingöz ve adamlarıdır. Cingöz ve adamları ev ahalisini yakalar. Tüccar’un küçük oğlunu ise odaya kitlerler. Polisiye hikayeleri çok seven çocuk pencereden yan odaya geçerek polise haber verir. Polisler gelir ve villayı abluka altına alır. Cingöz ve adamları köşeye sıkışmışlardır. Bir plan yapıp polislerin elinden kurtulmaları gerekmektedir.

Gece Tuzağı: Şerlok Holmes’i bir gece telefona çağırırlar. Arayan Mehmet Rıza’dır. Bir olaydan bahseder ve araba gönderdiğini söyler. Gelen arabaya Şerlok ve Vatson biner ve olay yerine giderler. Ancak orada onları karşılayan Cingöz Recai’dir. Üstüne üstlük Mehmet Rıza’da onun elindedir. Tuzağa düşmüşlerdir.

Barkod : 9789944148474
Boyut : 13×19 cm
Sayfa Sayısı : 120
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2008
Baskı : 3
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: