Sherlock Holmes

Ünlü dedektif Sherlock Holmes’un sayısız uyarlamaların biri de Guy Ritchie tarafından 2009 yılında yapılmış. Guy Ritchie’nin en iyi filminin Snatch. olduğunu düşünürsek aslında Sherlock Holmes onun yanında biraz sönük kalıyor. Bu film aslına da pek sağdık kalmayıp daha çok çıtır çerez bir film olmuş. Sürükleyiciliği aksiyon sahneleri oldukça başarılı. Senaryo da yer yer tutarsızlıklar mevcut ancak o da fantastik öğelerin arasında kayboluyor.

Öncelikle Sherlock Holmes karakteri bildiğimiz Sherlock Holmes’lardan farklıydı. Daha kısa boylu, hırçın ve kaba kuvvet meraklısıydı.  Bu da hikayelerde okuduğumuz Sherlock Holmes karakterinden çok farklı bir karakter çiziyordu. Yani  Sherlok Holmes karakterini canlandıran Robert Downey Jr.bu karakter için fazla iddialı bir isim olmuş ama bu yeni Holmes’ün de altından kalkmış. Dr. John Watson karakteri için de şüphesiz Jude Law,iyi bir seçim olmuş.

İlk film eğlence ver görsellik olarak bize bekleneni veriyor. Ancak film Sherlock Holmes’un zekasından pek fazla bahsetmemiş. Hikaye kurgusu fazla basitti. Yer yer kurguda açıklar mevcuttu. Ancak filmin aksiyonu bu açıkları örtbas etmeye yetiyordu. Film kostümleri, görselliği oyunculukları kendisini izlettiriyordu. Filmde Irene Adler karakterini canlandıran Rachel McAdams’ta çok başarılıydı.

Filmin müziklerinde bir Ortadoğu tınısı hakimdi. Müzikler genel olarak güzel olmasına rağmen sanki bir çok yerde filme uymamış gibiydi. Sherlok Holmes’ün karakterini yansıtan müzikler değildi.

Efektler ve o dönemin İngiltere’si oldukça güzel yansıtılıyor. Filme eklenen fantastik öğeler ise izlenimi kolaylaştırırken merakı da doruk noktaya taşıyor. İnsanı eğlendirmesi ve sürüklemesi rahat başarılı bir film yapmış  Guy Ritchie.

Özetlemek gerekirse bilindik Sherlok Holmes’ün dışında bir Sherlok Holmes çıkıyor karşımıza. Ancak bu Sherlok Holmes’de izlenimi zevkli, sıkıntı vermeyen bir karakter. Her ne kadar, Dr. John Watson karakteri sönük kalsa da. Boş vakitte izlenebilecek eğlenceli bir film.

Yönetmen: Guy Ritchie

Senaryo: Michael Robert JohnsonAnthony PeckhamSimon KinbergLionel WigramArthur Conan Doyle (karakterler)

Oyuncular:

Robert Downey Jr. Sherlock Holmes
Jude Law Dr. John Watson
Rachel McAdams Irene Adler
Mark Strong Lord Blackwood
Eddie Marsan Dedektif Lestrade
Robert Maillet Dredger

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0988045/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: