Shingetsutan Tsukihime

Kara no Kyoukai‘yi izledikten sonra aynı ekibin bir başka yapımı olan Shingetsutan Tsukihime’yi de izleme listeme almıştım. Her bölümü yirmi dakika süren anime 12 bölümden oluşuyor. Animenin hem çizimleri hemde müzikleri bir önceki anime gibi başarılı. Kesinlikle izlenmesi gereken animeler arasında.

Tabi standart usulde anime olunca hikayenin işleyişi de biraz karışık. Tabi hikaye pek hazla soru işareti bırakmadan sonuçlanıyor. Keşke bir kaç sezon daha olsaymış ve hikaye daha ayrıntılı yer alsaymış yada diğer anime gibi her biri bir saat olsa daha iyi olurmuş. Temennileri bırakıp hikayeye geçeyim.

Tonho Shiki lise öğrencisidir. Çocukluğunda bir kaza geçirmiş ve geçmişine dair tam anlamıyla bir şey hatırlamamaktadır. Yalnız yaşadığı evden babası öldükten sonra yine eski evine taşınır. Malikane gibi olan bu evi yine kendisi gibi lise öğrencisi olan kardeşi yönetir. Shiki evde pek fazla kalmak istemese de zorla evde kalır ve evin kurallarına uyar.

Ancak Shiki’nin garip bir gücü vardır. Gözlüğünü çıkardığında varlıkların ölüm çizgilerini görmektedir. Bu gözlükleri de ona bir büyücü vermiştir. Tabi bu onun için bir lanettir. Akşamları gizlice dışarı çıkmaktadır. Geri döndüğünde ise ertesi gün bazı cinayetleri görür. Bunları rüya sanır ancak haberlerde de rüyasında gördüğü cinayeti görür. Shiki cinayetleri kendinin işlediğinden şüphelenmeye başlar.

Günün birinde kapısına Arcueid Brunestud adında kız gelir. Kız kendisini onun öldürdüğünü söylemektedir. Başta Shiki ona inanmaz sonra onun bir hayalet olduğunu düşünür. Ancak Arcueid kendisinin bir vampir olduğunu Shiki’ye açıklar. Shiki onu öldürebildiğine göre çok büyük güçlere sahiptir.

Tabi Arcueid’in ortaya çıkması Shiki’nin de geçmişini sorgulamasına sebep olur. Ailesinden kalan bir sır olduğunu keşfeder. Ancak hem hizmetçileri hemde kardeşi Akiha Tohno ondan bir şeyler saklamaktadır. Bu arada Arcueid, Shiki’den düşmanını bulması için yardım ister. Şehirde olan cinayetlerin sebebi bu kişidir.

Hikaye bu şekilde ilerlerken Shiki okuldaki yakın arkadaşlarından biri olan Ciel’in de aslında ölümsüz bir rahibe olduğunu öğrenir. Hatta Ciel ve Arcueid pek anlaşamamaktadırlar. İkisi Shiki için bir çekişmeye girer. Bu arada Akiha’da ikisini istemez. Tüm bu karmaşanın arasında biraz çakincesi olsada Shiki Arcueid’den hoşlanmaya başlar.

Hikayesi, çizimleri çok güzel animenin. Sasaki Shōnen’in aynı isimli mangasından uyarlanmış. Animenin en iyi taraflarından biri de müzikleri. Diğer animedeki gibi müzikler oldukça güzel. Başlı başına başarılı bir yapım Shingetsutan Tsukihime. Meraklıları kesinlikle izlemeli.

Yaratıcı: Kinoko Nasu

Yönetmen: Katsushi Sakurabi

Storyboard: Takashi Watanabe

Seslendirenler:

Ken’ichi Suzumura
 Shiki Tono
Hitomi Nabatame
 Arcueid
Fumiko Orikasa
 Ciel
Shizuka Ito
 Akiha Tono
Yumi Kakazu
 Hisui
Kana Ueda
 Kohaku

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0791098/

http://myanimelist.net/anime/169/Shingetsutan_Tsukihime

http://en.wikipedia.org/wiki/Tsukihime

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: