Shit Year / Boktan Bir Yıl

Festival kapsamında Mayınlı Bölge sınıflandırması altında gösterilmiş film belkide bu sınıflandırmanın en iyi filmlerinden birisi. Yönetmen koltuğunda Cam Archer var aynı zamanda, filmin senaristide. Ancak film için bir nevi, Ellen Barkin filmi diyebiliriz. Kesinlikle oyunculuğunu konuşturmuş.

Shit Year, Colleen adlı emekliliğe ayrılmış başarılı bir oyuncunun içinde bulunduğu durumu anlatmakta. Colleen emekli olduğunu bir televizyon programında açıklar. Artık yeni bir projede görev almayacaktır. Yıllar önce bir arkadaşının tavsiyesi ile aldığı dağ köyündeki bir eve taşınma fikrindedir. Öyle ki Colleen kimin almasını tavsiye ettiğini, bu evi neden aldığını hatırlamamaktadır bile.

Collen huzuru sessizliği bulacağını sandığı bu evde aslında kalını kaybetmeye başlar. Evin tam karşısına yapılan site inşaatı da onun huzurlu gününün içine etmektedir. Collen yalnız kaldığında her şeyi düşünür. Hayatını gözden geçirir, ancak hatırladığı tek şey projelerdir. Ne bir, insan ne bir aile, ne de bir başka şey hayatında yoktur. Ne kadar acınası bir durum da olduğunu düşünür sürekli.

Collen için, işten ayrıldığı sene boktan bir senedir. Bu dönemde kendinden yaşça çok küçük Harvey’e aşık olur. Ona neden aşık olduğunu çözemez. En ufak şeyler bile, sanki ortak paylaşımlara dönüşür Collen için. Soyadlarının aynı olması bile bir mesajdır sanki. Ancak öyle olmaz. Collen emekli olduktan sonra, Harvey onunla bu küçük sakin eve gelmemiş ayrılmışlardır. Ancak Collen bunu kaldıramaz. Evde yalnız kaldığında onu hayal eder onu düşünür. Öyle ki aklında yarattığı bilim kurgu filmlerini aratmayan hayallerde Harvey’in bir kopyasını yaptırmaya çalışır.

Öyledir ki Collen kendi yalnızlığını yaşayamaz. Yaşadıkları hep girdiği karakterlerin yalnızlıklarıdır. Bunu sorgulamaya başlar. Her bir karakter için ayrı bir hüzün yaşamaktadır sanki Collen. Bir sürü karakterin duygularını yaşamıştır onları taklit etmiştir ama sevdiği kişinin nefes alış verişlerinden haberi yoktur. Buna hiç dikkat etmemiştir.

Boktan bir yıl bir boşluğa düşüşün ve geçmişi sorgulamamanın hikayesi. Farklı düşünceler farklı bakış açıları… Bir insanın işi uğraşları için hayattan uzaklaşmasını anlatıyor. Collen’i sonrasında hatırlayacak tek kişi kardeşi… Ona sorduğu soru ise “neden daha önce yakınlaşmadığımız” cevap ise basit, senin çok işin vardı…”

Filmde bir diğer muamma isetek hayatı elma ile samandan bebek yapmak olan komşu. Ne işi var kimdir diye düşünsekte aslında filmin işleyişinde vermesi gereken mesajı veriyor. Belki zor anlaşılabilir bir film Shit Year. Ancak zor anlaşılır olmasından çok, zor ifade edilebilir bir film. Yoksa film anlatmak istediğini anlatıyor başarıyla. Tekniği sıradan olmasa da. Bu arada müziklerde çok iyi. Tam bir festival filmi. Hemde izlenmesi gerekenler arasında…

Yönetmen – Senarist: Cam Archer

Oyuncular:

Ellen Barkin
Colleen
Josh Blaylock
Not Marcus
Bob Einstein
Rick
Luke Grimes
Harvey

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1294212/

http://film.iksv.org/tr/film/162

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?