Short Term 12 / Kısa Dönem 12

Yönetmen ve senarist ‘ın elinden çıkmış oldukça başarılı bir film Short Term 12. Film yönetmenin aynı adlı kısa filminden uyarlanmış. Tabi bu riskli bir iş. Ancak film kısasında olduğu gibi uzununda da çok sayıda ödül almış. Hatta aldığı bu ödüller sayesinde Amerika’da da vizyona sınırlı sayıda salonda vizyona girme fırsatı bulmuş. Umarım yönetmen Holywood’un bu kazığını unutmaz ve gidip Holywood filmleri çekmez.

Temennimi dile getirdikten sonra film hakkında bir kaç laf söyleyeyim. Film oldukça klasik diyebileceğimiz bir konuyla karşımıza çıkıyor. bu konuda onlarca film izlemişizdir ve her biri akıla yer eden bizi salya sümük bırakan filmlerdir. Ancak Short Term 12 bunu yapmıyor. Her ne kadar film ajitasyona tam anlamıyla açık olsa da yönetmen olan bitenleri diğer insanların bakış açısıyla sulandırmadan veriyor. Bence filmin en büyük özelliği oyunculuğa ve sahnelere fazladan hiç bir dramatik öğe eklememek ve olduğu gibi durumu insanların gözünün önüne sermek.

Tabi buna en büyük etken başarılı senaryo, başarılı diyaloglar ve oyunculuklar. Yönetmen Kısıtlı bir bütçe ve dar bir alanda tüm duyguları başarılı bir şekilde vermiş. Ana oyuncuların üstün performansı yanı sıra yan karakterlerin hiç birinin de göze batmadığını görüyoruz. Cast’ın da çok iyi olduğunu belirtmem lazım.

Film sınırda diye tabir edilen çocukların tutulduğu bir bakım evinde geçiyor. Grace’de onlarla kendi çocuklarıymış gibi ilgilenen bir sorumludur. Aynı zamanda yine beraber çalıştığı Mason ile birliktedir. Grace gece gündür çocuklarla ilgilenirken onlara hiç kimsenin veremediği bir sevgiyle yaklaşır. Günün birinde Jaden adında bir kız gelir. Asabi olan Jaden ile Grace bir kaç kez konuşur ve Jaden’in babası tarafından tacize uğradığını anlar. Grace’de aynı muameleye maruz kalmıştır ve babası hapse attırmıştır.

Grace, Jaden’e yardım etmeye çalışır, ancak babasının şartlı tahliyesinin haberini alması, aynı zamanda hamile olduğunu öğrenmesi onun içinde bulunduğu durumu kabullenmesinde sıkıntı çıkarmaktadır. Onun yardımına da yine evlatlık olarak büyümüş Mason yetişir. Tabi tek hikaye bu değildir. Filmde dolaylı olarak her karaktere değinilmiş. İşe yeni başlayan bir çocuğun diğer çocuklara yaklaşımı. Reşit olduktan sonra bakım evinden ayrılması gereken çocuğun gerçek hayattan hissettiği korkular, filmde görebileceğimiz başlıca şeyler.

Film doksan dakikalık süresi boyunca hiç sıkmıyor ancak filmi izlerken sanki bir şeyler eksikmiş gibi hissediyorsunuz. Bunun sebebi nedir bilemedim ama film bittiğinde bu eksikliği düşünmüyorsunuz. Filmin açılışı ile kapanışının aynı şekilde olması bir hikayenin bitip yeni bir hikayenin başladığı anlamına geliyor ve ben çok yerinde buldum.

Film teknik açıdan çok iyi diyemeyeceğim ama izlerken de sanki kişilerin yanındaymış hissi verdirtiyor film. Bir yerden sonra film izlediğinizi değilde sanki ekipten biriymişsiniz de olan biteni izliyormuşsunuz hissi veriyor. Filmde o kadar dramatik yön olmasına rağmen kesinlikle duygu sömürüsü yapmaması benim için filmin en büyük artısıydı.

Filmdeki her bir karakter başarılıyla düşünülmüş ve her bir karakter başarılı bir şekilde oynanmış. Ben göze batan yada taşan, üste çıkmaya çalışan bir oyunculuk görmedim. Filmdeki alt hikayeler de oldukça iyiydi. Jaden’in Grace’e anlattığı hikaye ise başlı başına filmin konusunu özetliyordu.

Filmden bu kadar övgüyle bahsettikten sonra aslında film bir baş yapıt değil. Ancak izlenmesi gereken başarılı bir film. Türkiye’de vizyona girmedi muhtemelen bu saatten sonrada girmez ama internette bulup izlenebilir ve bence kesinlikle izlenmeli. Oldukça doğal ve izlerken bir şeyler keşfedebileceğiniz bir film. Bu arada bu filmdeki performansıyla ‘un bir çok ünlü ismi geride bırakarak ödüller aldığını söylemek lazım.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Grace
Mason
Jessica
Nate
Sammy
Luis

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2370248/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/short-term-12

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?