Shura Yukihime / Princess Blade

Öyle iyi filmlerden bahsederken araya birazda iş yapmayan ikinci hatta beşinci sınıf filmler serpiştirmekte yarar var. Filmin yönetmen koltuğunda Shinsuke Sato var. Daha önce filmini izledim mi hatırlamıyorum. Ancak film manga uyarlaması. Uyarlamaya çalışılmış diyeyim ya da.

Shura Yukihime zaman konusunda kararsız kalmış bir film. Film boyunca hangi zamandasınız çözemiyorsunuz. Bazen, gelecekteymiş gibi giderken, bazen geçmişe dönüyor. Ancak film yakın gelecekte geçmekte. Japonya’da cumhuriyet devrilmiş, monarşiden daha da sıkı adı bile konmayan bir rejimle yönetilmektedir. Tabi her sıkı rejimde olduğu gibi burada da asiler bulunmaktadır. Asiler bu hükumete karşı savaşmaktadırlar. Ancak yüzyıllardır çok iyi eğitimli profesyonel kiralık katiller yetiştiren Takemikazuchi ailesinin üyeleri hükümetle taraftardır.

Yuki’de kiralık katildir. Günün birinde suikast olayından çekilmek istediğini bildirir. Ekipten kaçarken birden ak sakallı bir dede yolunu keser. Annesinin şu an ki çete lideri Byakurai tarafından öldürüldüğünü öğrenir ve intikam için geri döner. Tabi bu pek kolayda değildir. Bu arada Yuki Takemikazuchi ailesinin tek varisidir.

Azılı bir dövüş sonrası Yuki kaçar ormanın içerisinde yaşayan birinin arabasına atlar ve evine kadar gider. Adam onu kamyonetinin arkasında baygın bulur. Bağlı bir şekilde tedavi eder. Adamın (Kidokoro) zihinsel özürlü bir kardeşide vardır. Yuki onlara alışır beraber iyi geçinmektedirler. Ancak Kidokoro’da devlet için gizli işler yapmaktadır. Günün birinde ona iş veren adam gelir onu ve kardeşini öldürür. Bu arada Yuki’de düşmanlarıyla dövüşmeye başlar.

Konu, senaryo, kurgu olarak berbat bir film. Dövüş sahneleri oldukça sıradan. Şöyle ilk bakışta akılda kalan bir sahne yok. Her şey standart rutin. Film izlenirken kesinlikle zevk vermiyor. E tabi final de klasik. Kızımız herkesi dövüyor ve hayatına devam ediyor. Tabi bu arada aile olgusu da işliyor yüreğine. Zaman ayrılmayacak bir film…

Yönetmen: Shinsuke Sato

Senaryo:

Kazuo Kamimura manga
Kazuo Koike manga
Kei Kunii
Shinsuke Sato

Oyuncular:

Hideaki Itô Takashi
Yumiko Shaku Yuki
Shirô Sano Kidokoro
Yôichi Numata Kuka
Kyûsaku Shimada Byakurai
Yôko Chôsokabe Soma

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0310149/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: