Siliyor muyuz WhatsApp’ları?

Şimdi ben muallakta kaldım son durum nedir? Her yerde o kadar çok yazı, yorum, söyleşi vardı ki artım takip etmek zor olmaya başladı benim için. Ama sanıyorum herkes Telegram’a geçiyor sürekli biri katıldı mesajları gelmeye başladı.

Ben yıllardır Telegram kullanıyorum. Bunun yanında Kakao, WeChat, Tango, Kik, Viber gibi bir çok mesajlaşma uygulamasını da kullandım. Hal böyle olunca benim bilgilerim Çin’inden tutun Rusya’sına oradan tutun Hint’ine kadar var. Vallahi hayatımda değişen ne oldu hiç? Zaten bunların tamamı verileri toplanıyor mu?

Yazılımsal olarak Apple, Google telefon ve internet tarafında, Çin’de genel olarak donanım tarafında bilgileri toplamıyor mu? Biz stalklarken iyi ama iş bunu takibe gelince ama… Bir şey ücretsiz ise o şey sizin üzerinizden para kazanır. Tabi Fecebook bunu bir kademe yukarı taşıdı. Hem reklam verdi, hem bilgileri sattı.

WhatsApp diyoruz ama biliyorsunuz ki hepsi Facebook’a bağlı. O zaman neden instagram’ı kapamıyorız. Asıl kapanması gereken o. Ona buna yürümüyor muyuz oradan? Gerçekçi olalım.

Malesef teknoloji üretmediğimiz, bu sektörde adımızı duyurmadığımız sürece bir bütün programları böyle gezer dururuz. He bu işin yerlisi var kullanır mıyım o da ayrı bir konu. Öncelikle kişi ya da firmaların bu işi manüple etmeyeceğinden emin olmak lazım. Yani ben devlet şu kaydı istiyorum deyince onu vermeyecek en azından verse bile manüple etmeyecek bir firma lazım. Maalesef ben şu aşamada bunun olacağını düşünmüyorum.

Tamam bütün datamız ülke içinde kalsın ama o datanın da tam anlamıyla korunmasının tahütü verilsin. X kişinin yazışmaları kelimeleri değiştirilmesin. Bu bağlamda ben bilgilerin yurtdışında tutulmasına sıcak bakıyorum. Tabi bu durum tamamen tercih meselesi.

Herşeyde olduğu gibi bunda da sonunda bir şey çıkmayacak. Alevlenen bu konuşmalar iki gün sonra unutulacak gidecek. Zaten ne saklıyoruz ki? Bu kadar paylaşılmasını istemediğimiz. Varsa böyle bir durum kapatalım telefonu bilgisayarı bırakalım. O da zor tabi… Zaten daha geçen senelerde her şeyimiz internete düşmedi mi? Kimlik bilgileri, adres vs… Ne yaptık onlara karşı? Devlet birşey yapmadı, bir yapılsın diye ağzımızı bile açmadık.

Maalesef yapacak birşey yok. Başta dediğim gibi teknoloji üretemiyorsanız ve bunda da güven veremiyorsanız diğerlerinin şartlarına uyarsınız. Bu iş bu kadar basit.

Not: Telefon ile yazdım, muhtemelen kelime hataları vardır….

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: