Sin City: A Dame to Kill For

Frank Miller Sin City filmini üçleme olarak çekmeye karar vermişti. 2005 yılında yapılan film oldukça başarılı olmuş ve bu ikinci filmin gelişini dört gözle bekletmeye başlamıştı. Nihayet dokuz yol sonra ikinci film Sin City: A Dame to Kill For karşımıza çıktı. Şöyle kısaca eleştirmek gerekirse aslında Sin City: A Dame to Kill For şahsen bütün beklentileri hayal kırıklığına uğratan bir film. İlk filmin yanından bile geçmezken biraz zorlama olduğunu da gözler önüne seriyor.

Sin City: A Dame to Kill For’un hikaye ile ilgili bir sıkıntısı var. İlk filmdeki ana karakterler bu filmde var olan ancak yan karakterlere bile erişemeyecek bir karakter dizilimi yapıyor. İlk filmden sonra mevcut karakterler hakkında çok fazla bilgi vermezken, sadece bunların şu an ki durumlarının verilmesi, bir ile ikinci film arasında bağlantı kurmayı zor duruma getiriyor. Mesela Hartigan bir hayalet gibi ortada dolanırken sürekli ne oldu da bu halde diye soru soruyorsunuz Veya Nancy Callahan niye böyle diyorsunuz.

Film önceki karakterler hakkında sadece Marv’e yer vermiş. Zaten filmde onun etrafında dönüyor. Film ana hikayesi dışında ana hikaye ile ilgili küçük hikayelerde barındırıyor. Tabi bunlar ne kadar gerekli diye sormadan edemedim kendime. Aslında kumarbaz çocuğun hikayesi bu hikayeden daha fazla ana hikaye olarak seçilebilirmiş. Filmin tema olarak intikamı işlese de belli bir kurguya sahip olmaması, hikayelerin dağınık yerleştirilmesi ve tüm olaylara ortadan başlaması zaten dağınık olan hikayeyi anlayamamıza neden oluyor.

Filmde Marv işsiz güçsüz durumunu özetlerken sıkıntıdan ne hallere düştüğünü görüyoruz. Küçük bir aksiyon sonunda, yine sıkıntıdan patlarken barda Dwight ile karşılaşır. Dwight o sıralar paparazi fotoğrafçılığı yapmaktadır. Tabi bu işi şantaj için yapar. Günün birinde onu eski sevgilisi Ava arar. Dwight, Ava yüzünden büyük bir depresyon atlatmıştır. Şimdi tekrar araması onu aklında soru işaretleri yaratır. Ancak ona karşı koyamaz. Ava Dwight’a kocasının kötülüğünden ona nasıl işkence ettiğinden bahseder. Tabi Dwight bu duruma delirir. Ava’nın evine onu ziyarete gidince de bir güzel dayak yer. Akşamında barda Marv ile görüşür. Kendine eğlence arayan Marv, Dwight ile birlikte Ava’nın evine girer. Burada Dwight, Ava’nın kocasının ölümüne sebep olur.

Etkileyici bir güzelliğe sahip Ava suçlu olarak Dwight’ı gösterir. Onu kullanmıştır. Olayı araştıran polis memurunu da etkileyerek onu kullanmaya ve Dwight’ın peşine takılmaya ikna eder. Dwight ise Ava’dan intikam almak için geriye döner. Tabi intikam için Marv’ın yardımına da ihtiyaç vardır.

Film yönetimsel ve görsel olarak ilkinin yanından geçmiyor ama yinede farklı ve tatmin edici. Olan biteni anlamak farklı teknikle çekilen filmi izlemek oldukça eğlenceli. Evet ilkinin yerini hiç doldurmuyor ama yinede izlenebilir bir film.

Film Marv için izlenebilir desem de Eva Green için pekala izlenebilir. Filmin yarısından fazlası transparan kıyafetle dolandığını da hatırlatmak isterim. Onun haricinde Jessica Alba’da var. Daha ne olsun?

Özetlemek gerekirse ilkinin yerini tutmayan ancak ikinci filmin gelmesi ile sevindiren, farklı bir şeyler görmek açısından, bilhassa meraklıları için izlenmesi gereken bir film Sin City: A Dame to Kill For. Yönetmen koltuğunda. Robert Rodriguez ismide var ancak ben filmdeki varlığından şüpheliyim. 

Yönetmen: Frank Miller, Robert Rodriguez

Senaryo: Frank Miller

Oyuncular:

Mickey Rourke
Marv
Jessica Alba
Nancy
Josh Brolin
Dwight
Joseph Gordon-Levitt
Johnny
Rosario Dawson
Gail
Bruce Willis
Hartigan
Eva Green
Ava
Powers Boothe
Senator Roark

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0458481/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: