Sin-gi-jeon (신기전) (神機箭) The Divine Weapon

Film bize devlet dönemin devlet ilişkileri hakkında bir hayli ışık tutmuş. Jeson Hanedanlığı, Kral Sejong döneminde en parlak dönemini yaşamaktadır. Hanedanlık küçük bir yüz ölçüme sahiptir ama geliştirmiş oldukları silahlar diğer devletleri korkutmaktadır. Giderek büyüyen ve topraklarını daha fazla genişletmek isteyen Ming Çin imparatorluğu ise bu küçük Jeson hanedanlığını önünde büyük bir engel olarak görüyordu. Ming Çin imparatorluğu farklı bir şekilde yaklaşarak Jeson hanedanlığının iç işlerine karışan yandaşlarını gönderip Jeson hanedanlığının teslimiyetini istiyordu.

Bu sırada Jeson hanedanlığı hayalet okçu andında yeni bir silah geliştirmeye çalışır. Ancak Çin imparatorluğunun baskısıyla bu işin sonu gelmez. Bu silahı geliştiren iki kişinin oğlu ve kızı olan iki savaşçı babalarından öğrendikleriyle ilk füzeyi yapmaya çalışırlar.
Film bu süreci ve bir ülkenin diğer ülke üzerindeki dayatmalarını konu almakta ki, Çin imparatorluğu Jeson hanedanılığının soyunu kurutmak için hanedanlıktan 1000 tane kısırlaştırılmış erkek ve 1000 tane genç kız ister…
Bu gelişmelerin eşiğinde bu yeni bir silahın denemeleri yapılmaktadır ve büyük savaş kaçınılmazdır.
Filmde, aslında modern füzenin atası olan ve yüz yıllar sonra batya gelmiş ilk füzenin hikayesi anlatılmakta. Gayet başarılı bulduğum, gerek kostüm , gerek seçimler gerekse kurguyla iyi vakit geçirten bir film.
Filmi Kim Yoo-jin yönetmiş.
 
 Oyuncular
Jae-yeong Jeong Seol-joo
Eun-jeong Han Hong-ri
Jun-ho Heo Chang-kang
Sung-kee Ahn
 Linkler
http://www.hancinema.net/korean_movie_The_Divine_Weapon.php
http://www.imdb.com/title/tt1185594/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?