Sinister

‘un izlediğim filmlerine baktığımda genelde filmlerden hoşnut kaldığımı belirtmeliyim. Aynı şekilde Sinister’da beni tatmin etti. Bir korku filmi olarak Sinister tatmin edici olmayabilir ancak bir gerilim filmi için oldukça başarılı. Senaryo ve kurgu oldukça başarılı. Yazar bunalımı, yalnızlık, seri katil, paranormal olaylar derken yönetmen hepsini çok iyi kurgulamış ve karşımıza iyi bir film çıkmış.

Film tek kitapla parlayıp daha sonrasında devamını getirememiş olan Ellison Oswalt’ın başından geçenleri anlatıyor. Ellison Oswalt’un en büyük özelliği ise vahşi cinayetlerin işlendiği kasabaya yerleşerek burada analizlerini yaparak akıllıca kitabında işlemesi. Tabi bunu yaparken yerel polislere yüklenmesi sebebi ile de yerel polisler tarafından pek sevilmemektedir.

Ellison ilk kitabındaki o ruhu yakalamak için ailesi ile birlikte yeni bir kasabaya yerleşir. Burada yaşanan trajik bir cinayetin romanını yazacaktır. Satın aldığı ev ise bu cinayetin işlendiği evdir. Evde yaşayan ailenin dört ferdi ağaca asılarak öldürülmüştür ailenin küçük kızları da kayıptır. Ellison ailesinde cinayetin işlendiği evde oturduklarını söylemez.

Yeni evin keşfi sırasında Ellison tavan arasında super 8 bir kamera ve filmler bulur. Çalışma odasına bu filmleri götürerek izlemeye başlar. Filmlerin üzerinde belli tarihler ve isimler vardır. Önce bu evde yaşayanların alınanları olarak düşünür bu filmleri ama boş olan eve bu filmler ve makine nasıl gelmiştir merak eder. Bu merakla apar topar beyaz bir perde asarak filmleri izlemeye başlar. Aile pikniği, barbekü partisi, havuz keyfi, mutlu aile tablosu gibi isimlere sahip videoları izlemeye başlar. Ancak hiç biri beklediği gibi değildir. Bunların her biri cinayeti göstermektedir.

Ellison durumun bir seri cinayet olduğunu düşünür polisi aramak ister ancak bu durumda işe polisi sokmak hem yeni kitabını zora sokacak hemde eline geçen fırsatı kaçırmasına sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı polisi aramaz. Ancak kendisinin hayranı olan bir polis memurundan bu işlenen cinayetler için araştırma yapmasını ister.

Film bu şekilde merakla cinayet araştırmaları ile geçiyor. Filmin her dakikasında katilin nerede filme dahil olacağını bekliyoruz. Ancak filmlerin tarihleri o kadar uzun zamana gitmektedir ki bunu bir kişinin yapabilmesi imkansız gibi gözükmektedir. Videoda görüntülenen sembollerle Ellison bu işin bir tarikat ile bağlatılı olabildiğini düşünür ve bu konuya yoğunlaşır.

Bu dakikadan sonra evde paranormal olaylar yaşanmaya başlar. Ellison’un çocukları garip şeyler görür ev içerisinde çocuk hayaletleri dolanır. Odasındaki film makinesi kendi başına çalışarak film oynatmaya başlar. Evin etrafında bazı yaratıklar dolanmaya başlar. Ellison bu durumu araştırır konu ile ilgili bir profesörden yardım alır ve işin sonunda Bughuul diye eski bir tanrı ortaya çıkar. Bu tanrı kendini besleyebilmek için çocuk ruhlarını almaktadır. Ellison durumu fark eder ve bir gece yarısı ailesini toplayarak evi terk eder. Tabi olaylar bu şekilde bitmez.

Hikayenin kurgusunun iyi olduğunu söylemiştim. Olayı bozan tek şey çocuklar ve onların oyunculukları. Tabi hikayede aklıma takılan noktalarda yok değil. On bin senelik tanrı bu zamanda kadar neden bir faaliyet göstermedi. İlk aileyi nasıl seçti bu zamana kadar neredeydi bu hikayenin havada kalan kısmı. Bughuul ile ilgili internette pek kaynak bulamamamdan kaynaklanıyor olsa gerek bu durum. Bu sebepten dolayı her hangi bir yorum yapamadım.

Tabi bir de bu ağaca asmalar, arabaya tıkmalar, şezlonglara bağlayıp çekmeler, küçük çocuklar tarafından nasıl yapıldı büyük bir soru işareti. Birde Bughuul karakterini Michael Jackson’a benzetmedim desem yalan olur. Bu karakter üzerinde uğraşsalar daha iyi olacakmış. Film bir çok klasik hikayeyi bir içinde barındırıyor, perili ev, yazar bunalımı, aile içi sorunlar, cinayet vs… Scott Derrickson iyi bir iş çıkarmış.

Filmin çoğu az ışıklı ortamda ve eski videoları izlerken atmosferin gerginliğini izleyiciyi de yansıtıyor. Devam filmi gelebilecek bir film Sinister. İzlenebilir filmler arasında.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Ellison Oswalt
Tracy
Sheriff
Deputy
Trevor
Ashley

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1922777/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: