Sit yan fung wan

Başarılı bir Çin polisiye suç filmi Sit yan fung wan. Aslında Çin, Hong Kong, Singapur ortak yapımı bir film. Gerilim dozu oldukça yüksek, konusu oldukça mantıklı ve insanı ekrana bağlayan bir film. Senaryo ve yönetim Felix ChongAlan Mak‘a ait. Oyunculuklar da oldukça başarılı.

Filmin ilk afişini gördüğümde bir korku filmi olduğunu düşündüm ve bu amaçla izlemeye başladım. Sonra tereddüt edip filmle ilgili küçük bir araştırma yaptım. Meğer film polisiyeymiş. Filmin afişinin de böyle yanıltıcı bir tarafı var.

Johnny, Gene ve Max dinleme yapmakla görevli polis memurlarıdır. Bu kez görevleri borsada dolandırıcılık yaptığı sebebi ile şaibeli bir şirketi dinlemek ve onların “Patron” dedikleri en baştaki adamları bulmaktır. Bu üç polis özel hayatlarında değişik sorunlarla boğuşmaktadırlar. Birisi en yakın arkadaşının sevgilisi ile aşk yaşamaktadır, diğerinin kısa bir ömrü kalmıştır…

Bir gün dinleme esnasında büyük bir bilgi alırlar. Borsada düşük olan bir hisse çok yükselecektir. Hayatlarını değiştirmek için bu hisseden bol miktarda alırlar. Ancak onlarla birlikte başka insanlar da alınca işler ters gitmeye başlar. Hisselerin bu kadar yükselmesine karşılık, hisselere durdurma kararı alınır. Tabi bu durum hepsinin işlerinin ters gitmesine sebep olur.

Bir yandan polisler bir yandan da izledikleri adamlarla başları belaya girer. Bir tarafı düzeltirlerken diğer taraf patlar. Filmin finalini de çok mutlu yapmıyor açıkçası. Sit yan fung wan çok iyi bir senaryoya sahip. Oyunculuklar ve karakterler o kadar iyi ki onun yerine kendinizi koyuyorsunuz. Karakterler sanki içimizden biri olarak çıkıyor karşımıza.

 Film kendine bağlamayı oldukça iyi beceriyor. Görsel olarak kurgu olarakta oldukça başarılı. Sık sık karakterlerin yerine kendinizi koyuyorsunuz. Yüz dakika boyunca filmden kopmadan heyecanla, etkileşimli bir biçimde filmi izliyorsunuz. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir film.

Yönetmen – Senaryo: Felix ChongAlan Mak

Oyuncular:

Ching Wan Lau
Johnny
Louis Koo
Gene
Daniel Wu
Max
Jingchu Zhang
Mandy
Michael Wong
Will Ma
Waise Lee
Low

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1349853/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?