Skjult

2009 Norveç yapımı filmin yönetmen koltuğunda Pål Øie var. Bu isim aynı zamanda filmin senaristide. Film oldukça sıkıcı ilerliyor. İlk defa bir filmi izlerken uyuklamanın eşiğine geldiğimi söyleyebilirim. Tabi buna büyük etken korku filmi edası ile geç saatte izlemeye çabalamak olabilir.

Filmi izlerken filmden çok farklı şeylere odaklanıyorsunuz. Aklınız birden gündelik işlere kayabiliyor. Bu sırada ekranda akan görüntülerle de bir bağlantı kuramıyorsunuz. Senaryo, kurgu izleyiciyi filme bağlamamak açısından her şeyi yapmış. Bildiğimiz klişe korku öğeleri filmde bolca mevcut. Ancak filmin bir amacı yok. Belki de bu amaçsızlık filme odaklanmayı ve korkutmayı başaramıyor.

Film Kai Koss karakteri dolayısıyla karakteri canlandıran Kristoffer Joner üzerinde dönüyor. Kristoffer Joner filmi tek başına sırtlamış. Zaten başka karakter var mı diye de hatırlıyorum. Ancak hikayenin ve kurgunun garipliği, filmin ortamı Kristoffer Joner’ın güzel persormansının da göz ardı edilmesine sebep olmuş.

Film Norveç ormanlarında geçiyor. İlk dakikalarda topraktan çıkan bir el görüyoruz. Bu sırada küçük bir çocuk çişini yapmak için babasına arabayı durduruyor. O çişini yaparken beklemekte olan arabaya bir kamyon çarpıyor ve araba yanmaya başlıyor. Bu arada bu koşup gelen ne olduğunu pek anlayamadığımız şeyle küçük çocuk karşılaşıyorlar.

Derken aradan yıllar geçiyor. Kai Koss annesinin ölümü üzerine eski yaşadığı kasabaya geliyor. Ancak bu sırada cinayetler de işlenmeye başlıyor. Tabi tek şüpheli de Kai Koss. bu sırada biz Kai Koss’un annesi ile ilişkisine ve küçüklüğüne uzanıyoruz. Bu arada Kai’nin hayalinde mi gerçekte mi olduğu belli olmayan ama cinayetlerin sorumlusu olduğu düşündüğü bir karakter ortaya çıkıyor. Biz de onun kim olduğunu gerçekte olup olmadığını düşünerek merakla izliyoruz.

Filmin kısaca bu şekilde. Görsel olarak filmin tek artısı Norveç ormanları diyebilirim. Bol bol orman var filmde. Bunun haricinde ne müzikler, ne de görsellik pek tatmin edici değil. Korku sahneleri klişe, ufak tefek ses oyunları izleyiciyi korkutmaya çalışıyor ama pek başarılı değil. Özetle bence vaktinizi başka filmde harcayın.

Yönetmen – Senaryo: Pål Øie

Oyuncular:

Kristoffer Joner
Kai Koss
Cecilie A. Mosli
Sara
Bjarte Hjelmeland
Frode
Marko Iversen Kanic
Roy
Anders Danielsen Lie
Peter

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1347007/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?