Sleep Dealer

Tüm bilim kurgular insanların gelecekte nasıl yaşayacağından bahseder, bazıları uzaya gider bazıları ise teknolojinin getirdiği nimetlerle rahat yaşamı gösterir. Ancak bu filmde çalışan halkı yani bir tabirle emekçileri anlatmakta. Tabi teknoloji beraberinde bazı sorunlarda getirmekte. Film bilim kurgu olarak aslında insanı tatmin etmese de karşılaşılan gerçeklik insanın biraz canını sıkıyor. Zaten filmin yönetmeni Alex Rivera çekmek istediği filmi şöyle özetlemiş: “Bilim kurgu her zaman 1. Dünya ülkelerinin öyküsünü anlatır. Oysa tüm dünyanın bir geleceği var ve ben dünyanın geri kalanının geleceğine bakmak istedim.”

Yönetmen bakışı iyi atmış. Yakın gelecekte bizlerin halini göstermiş. Öyle ki biz bu kadere en yakın toplum oalrak film bize gerçekleri gösterdiği için sıkıcı geliyor. İnsanların statülerine göre yaşadığı bir dünyada geçiyor olaylar. az gelişmiş 3.dünya ülkelerinde yaşayanlar ise terörist olarak nitelendirilmekle birlikte iş gücü sağlayan kişilerdir. Tabi bu iş gücünü sağlamak için kendi sınıfına ait olmayan şehirlere değilde kendi muhitlerinin belli yerlerindeki işlere gidiyorlar. Burada ise vücutlarına açtırdıkları Node yuvaları sayesinde, bağlı bulundukları makineleri yöneterek iş gücü sağlamaktadırlar…

Öngören bilim kurguların eşliğinde gelecekte vücudumuza delikler açtıracağımız artık garantilendi gibi bir şey.Memo ailesiyle yaşayan, elektroniğe meraklı bir gençtir. O dönemde halk susuzluk çekmekte, belli dönemler su dağıtımı yapılmaktadır. Bu yüzden yaşadıkları yer de tamamen kurumuştur. Memo bir gece telsiz ile uğraşırken askeriyenin frekansına girer ve dinler. Tabi bu sızmayı öğrenen askeriye bulunan yere insansız bir jet gönderip orayı havaya uçurur. Tabi bu saldırı sırasında Memo’nun babası da hayatını kaybeder. Babasının ölümünden kendisini sorumlu tutan Memo para kazanmak için çalışmaya gider.

Aslında beklediği gibi bir işte bulamaz. Gittiği yerde insanlar birbirine yardım etmemektedir. Node taktırmayı bu zamana kadar düşünmemiş Memo, kendine Node taktırır ve ağır işçi olarak çalışmaya başlar. Para için tüm vaktini çalışarak geçirmektedir. Bir süre sonra bünyesi kaldırmaz tabi. Bu arada şehire geldiğinden beri ona arkadaşlık eden bir kadın vardır..Ona alışmış, ona aşık olmaya başlamıştır. Ancak kadının yazar olup Memo’nun hikayesini anlatmaktadır. Memo bu olayı öğrenince işler tabi değişir. Filmin içine biraz da duygusallık katmak istenmiş ancak verilen şu ki önemli olan para kazanmak.

.25 milyon dolarlık bütçesine rağmen başarılı bir yapım, ancak bilim kurgu içinde ayrı bir ses getirecek seviyede değil. Konu gerçekten güzel ancak görüntüler ve efektler biraz sınıfta kalıyor. Buna oyunculuğu da ekleyebiliriz. Film aslında daha iyi olabilirdi.

Yönetmen: Alex Rivera

Senarist: Alex Rivera (hikaye, senaryo), David Riker (senaryo)

Oyuncular:


Leonor Varela Luz Martínez
Jacob Vargas Rudy

Luis Fernando Peña Memo

Giovanna Zacarías

Linkler:

http://sleepdealer.com/

http://www.imdb.com/title/tt0804529/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?