Slovenka

2009 Slovenya yapımı filmin yönetmenlik koltuğunda Damjan Kozole oturuyor. Film Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da geçiyor. Film açılışta Ljubljana^da Avrupa Birliğinin dönem başkanlığı yaptığını söyleyerek başlıyor. Filmin bu dakikadan sonra bir Avrupa Birliği eleştirisi yapacağını düşünüyoruz evet öyle de oluyor ancak bu işi başarıyla yaptığını pek söyleyemeceğim.

Film Aleksandra adlı bir kızın hayat hikayesine göz atmış. Anne ve babası ayrı Aleksandra başkentte üniversitede okumaktadır. Annesi onunla bağlantısını koparmış, Aleksandra ise babası ile birlikte küçük bir kasabada yaşamaktadır. Adam çalışmadığı için Aleksandra’nın öğrencilik hayatı da çok güzel geçmemektedir. Aleksandra’nın tek amacı ise Avrupa Birliği ile gelişen, pahalılaşan Ljubljana’da ev almaktır. Ev almak için ise, telekızlık yapmaktadır.

Müşterilerini genelde, Avrupa Birliği temsilcilerinden ve zenginlerden seçer. Burada küçük ülkelere bu üye ve delegelerin neden geldiğine de dokundurmalarda bulunulmuş. Bir gün Aleksandra otel odasında bir müşteriye gider ancak bu önemli müşteri ilişki öncesi fazla hap içtiği için kalp krizi geçirir. Aleksandra durumu resepsiyona haber verir ve otelden kaçar. Ancak poliste peşindedir. Bu arada bankadan da kredi çekmiş ve kendisine yeni bir ev almıştır.

Günün birinde bir müşteri ile sözleşir ve evine gider. Ancak bu kişi Aleksandra’yı alıkoyar kendisi için çalışmasını söyleyerek, onu tehdit eder. Aleksandra bu adamlardan bir şekilde kaçar ancak, hem polisten hemde bu adamlardan kaçması üzerine rahat hareket edemez ve çalışamaz. Babasının yanında bir süre vakit geçirir. Ancak evini kaybetmemesi için para toplaması gerekmektedir. Tekrar çalışmaya başlar. Tabi bir sonraki müşterisi babasının arkadaşı çıkıp o da Aleksandra’yı tehdit etmeye başlayınca Aleksandra’nın bir çıkmaza girer.

Filmin oyunculukları, işleyişi, kurgusu oldukça başarılı. Film durağan ilerlemesine rağmen kendisini izleyiciyi sıkmadan izlettiriyor. Ancak film için anlatmak istediğini tam anlamıyla anlatmış diyemeyeceğim. Film bir Avrupa Birliği eleştirisi ise bunu tam anlamıyla başaramamış. Eğer sosyal bir statü kazanmaya çalışan kızı anlatıyor ise bu da başarılı değil. Ancak filmi şöyle de değerlendirebiliriz. Bu film taşrada yetişmiş bir kızın Avrupa Birliği ile birlikte gelen özenti hayatta var olması için attığı adımları anlatıyor.

Belirttiğim gibi film hikayede bazı konuların anlatımında eksik kalsa da boş vakitte sıkılmadan izlenebilecek bir film. Çok şey vaat etmemesine rağmen izlenilebilir.

Yönetmen: Damjan Kozole

Senaryo: Damjan KozoleOgnjen SvilicicMatevz Luzar

Oyuncular:

Nina Ivanisin
Aleksandra
Peter Musevski
Edo
Primoz Pirnat
Zdravko
Marusa Kink
Vesna
Uros Furst
Gregor
Dejan Spasic
Mile

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1224373/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?