Solomon Kane

Robert E. Howard‘in ünlü karakterinden biridir Solomon Kane. Tabi içlerinde bir isim daha vardır ki ondan ünlüsü zor bulunur. Bu karakter Barbar Conan’dır. Çizgi romanlar sayesinde ünü dünyalara yayılmış filmler sayesinde bir çok kişiyide ünlü yapmıştır. Tabi Solomon Kane’de çizgi romanlara konu olmuştur. Bu iki karakter arasında en büyük fark geçtiği dönem ötesinde, dini tabuların yer almasıdır. Bir çok Barbar Conan hikayesi, çizgi romanı okumama rağmen Solomon Kane’i bilmekten öteye bilgimin geçmediğini itiraf etmem lazım. Zaten film bu açığı kapatıyor ve Kane hakkında geçmişe dair bilgilerde veriyor.

Kane aslında soylu biridir. Ancak ikinci evlat olduğu için babası onun rahip olmasını istemektedir. Abisi ise tam anlamıyla zorbanın tekidir. Solomon babasına karşı gelerek küçük yaşta kaçmış ve kendi başının çaresine bakmaya başlamıştır. Ancak giderken, abisinin uçurumdan yuvarlanmasına sebep olduğu için vicdan azabı çekmektedir. Aradan yıllar geçer. Solomon korkulan bir haydut olur. Astığı astık kestiği kestiktir kimsenin gözünün yaşına bakmaz.

Bir gün adamları ile birlikte bir sarayı talan ettiklerinde orada doğa üstü güçlerle karşılaşır. Hatta şeytan ile yüzleşir. Solomon’un cehennemde yeri ayırtılmıştır bile. O gün Solomon kurtulmayı başarır ancak ruhu lanetlenmiştir. Eninde sonunda ruhunu alacaklardır.

O günden sonra Solomon bütün servetini bir manastıra kapatır ve dışarıya çıkmaz. Aradan yıllar geçmiştir. Rahipler artık onun burada kalmaması gerektiğini ve kendisine yol çizmesi gerektiğini söylerler. Solomon ister istemez manastırdan ayrılır. Daha dış dünyaya adımını atar atmaz, dünyadaki çirkinliği görür. Ancak şiddete ve kötülüğe tövbe etmiştir. Ancak yolda karşılaştığı ve ona yardım eden bir ailenin başı derde girince onlara yardım eder. Ailenin genç ve güzel kızı, kötüler tarafından kaçırılmıştır. Solomon izleri takip ederken, kendisini yıllar önce terk ettiği babasının topraklarında bulur. Yönetim babasından düşmüş ve kötü bir büyücünün eline geçmiştir.

Solomon kızı bulmaya çalışırken aslında kaderinden kaçamadığını ve yüzleşmesi gerektiğinide görür. Aslında tüm bu olup bitenin tek sorumlusu da kendisidir. Şimdi ise bütün bu olanları düzeltmesi gerekmektedir.

Film baştan sona aksiyon dolu. Başarılı efektler ile atmosfer çok güzel bir şekilde yansıtılmış. Aksiyon dozu, sürekli sabit tutulmaya çalışılmış ve bunda başarılı da olmuş. Karakter seçimleri ve oyunculuk, oldukça başarılı. Zaten Solomon karakterini, çözmeye çalışırken filmin nasıl akıp gittiğini anlamıyorsunuz bile. İnsana yabancı bir karakter olarak beklentilerinde fazla olmaması belkide filmin bu kadar başarılı gözükmesine sebep oluyor.

Fantastik aksiyon sevenlerin kesinlikle izlemesi gerektiği başarılı bir film. Tabi filmin Avrupa Sinemasından çıktığını düşünürsek bu başarı biraz daha katlanıyor. Bu film eğlenceli vakit geçirmek için birebir. Ancak listelere girecek kadar da iyi değil.Film de dikkati çeken bir oyunuda güzelliği ile Perfume: The Story of a Murderer (bu arada filmi yazmadığımı fark ettim)filminden akılda kalan Rachel Hurd-Wood var.

Yönetmen: Michael J. Bassett

Senaryo: Michael J. Bassett, Robert E. Howard (hikaye)

Oyuncular:

James Purefoy Solomon Kane

Geoff Bell Beard
Max von Sydow Josiah Kane

Lucas Stone Genç Solomon
Samuel Roukin Marcus Kane / Overlord
Rachel Hurd-Wood Meredith Crowthorn

Linkler:

http://www.solomonkanethemovie.com/

http://www.imdb.com/title/tt0970452/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: