Somtum

 

 

2008 Tayland yapımı aksiyon filmi Somtum. Çok şey vaat etmeyen ancak 97 dakikalık kısa süresinde güldüren, heyecanlandıran bir film. Film baştan sona kadar aksiyon vaat ediyor. Dövüş koreografileri de oldukça başarılı. Kısacası meraklısını tatmin edecek nitelikte.

 

Filmin yönetmeni Nontakorn Taweesuke. Film oldukça klasik bir konuya sahip. Bunun gibi onlarca filmin b-movie edasında piyasada görmek mümkün. Film Tayland boksunu göz önünde tutarken, filmin kadrosunda Nathan Jones‘un da olması filmin biraz da Amerikan güreşine göz kırpmasını sağlıyor.

 

 

Oyunculuklar çok iyi olmamakla birlikte göze de batmıyor. Zaten filmde aksiyon sahnelerinin çokluğu oyunculuğunda göz ardı edilmesine sebep oluyor. Ancak Tayland filmlerine özgü o kadar aksiyon, olay arasında duraksama bu filmde de mevcut. Sanki aksiyon, sahne geçişlerini nasıl bağlayacaklarını tam anlamıyla kestirememişler.

 

Barney Emerald Tayland tatili kazanmış, iri yapısına rağmen kendine güveni olmayan bir Amerikan vatandaşıdır. Ancak Tayland’da tüm parasını ve pasaportunu çaldırır. Ne gariptir ki bir Amerikalı olmasına rağmen onu Tayland’da kollayan olmaz. Polis başının çaresine bakmasını söyler. Sokaklarda amaçsızca gezinirken, bir çete tarafından kovalanan küçük bir kızla tanışır. Ondan ötürü bir ton dayak yer.

 

Tam bu sırada kızın ablası gelir ve çeteyi dağıtır. Kız Tayland küçük kızlar boks şampiyonudur. Barney’i alırlar ve bir manastıra yerleştirirler. Barney burada kızlara ve manastırdakilere yardım eder. Barney’in bu iri halini kullanmak isteyen küçük kız para kazanmak için onu bir kaç dövüşe sokar ancak Barney hepsinden dayak yer.

 

 

Bu arada kızların annesine ait olan bir yemek lokantasını da Barney dağıtır. Barney burada filmle aynı adı taşıyan som tam adında yiyeceği yemiştir ve acı sebebi ile kendinden geçmiştir. Bunu da gören küçük kız, onu yine belanın içine çeker.

 

Bu arada yankesicilikle uğraşan küçük kız, dövüşler esnasında birilerinin çantasını çalar bu çantada ise  uyuşturucu tacirlerinin gizli bir anahtarı vardır. Bu anahtar bir prizma şeklindedir. Tabi güvenlik kameralarından eşgali tespit ederler ve kızı kaçırırlar. Ablası ve Barney kızı kurtarmak için mafyanın peşinden giderler.

 

 

Özetlemek gerekirse standart konusuyla, oyunculukları, çekim teknikleri ile pek bir şey vaat etmeyen bir film Sontum. Ancak aksiyon sahneleri, aksiyon sahnelerinin komikliği ile keyifli bir izlenim yaratıyor. İzlemek için vakit ayırmaya gerek olmayan bir film…

 

Yönetmen: Nontakorn Taweesuke

 

Oyuncular:

Dan Chupong
Lieutenant Pong
Kessarin Ektawatkul
Papaya Vendor
Tom Howard
Sasisa Jindamanee
Dokya
Ubon Jindamanee
Boxing Referee
Nathan Jones
Barney Emerald

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1251761/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?