Soul Kitchen / Aşka Ruhunu Kat

İşte bir isin bulma klasiği de bu filmde. Yönetmen ulaşabilecekleri biri bari kendisini arayıp sorsalardı biz bu filme ne isim verelim diye. Ya da orjinal hali ile bıraksalardı. Neyse bu konuya takılmıyoruz.

Fatih Akın yine başarılı bir film çıkarmış ortaya. Konu olarak film basit gözükse de gerek kurgu gerek senaryo, gerekse çekimler filmin akıcılığına akıcılık katmış. Tabi müzikleri de unutmamak lazım… Film komedi olarak adlandırılsa da öyle kahkahalar beklememek gerekli ama yukarıda da belirttiğim gibi gerçekten eğlenceli bir film.

Film Soul Kitchen denen bir restoran ve onun sahibi illias kazantsakis, etrafında dönüyor. Zaten filmin en eğlenceli ve kilit kakteri de illias kazantsakis. illias’ın işleri aslında çok iyi gitmemektedir. Üstüne üstlük sevgilisi Çin’e yerleşince lokantasını devredecek birilerini arar. Ancak Devredecek birilerini de bulamaz. Kardeşi Zinos ise hapiste hırsızlık suçundan yatmaktadır. Belli aatlerde şartlı tahliyeyle dışarı salınmaktadır ancak daha fazla dışarıda kalması için bir işte çalışması gerekmektedir.

Zinos bu teklifi Illias’a götürür. Illias kardeşini kıramaz ve kabul eder. Bu saatten sonra Illias bir restoranda tanıştığı ilginç aşçı Shayn Weiss ile de çalışmaya başlar. Gerek tarzı gerekse yemeklerinden dolayı restoran artık dolup taşmaktadır. Ancak çalkantılar onların işlerini bozmaya birbirdir. Illias’ın zengin bir arkadaşı, sürekli burayı almak için baskı yapmaktadır. Bir gün Illias tüm borçlarını ödedikten sonra Çin’e sevgilisinin yanına gitmeye karar verir ve tüm varlığını dükkanını kardeşi Zinos’un üzerine devreder ama Zinos bir gecede Illias’ın üçkağıtçı arkadaşına kumarda kaybedince elinde ne varsa gider. Illias ise hava alanında tesadüfen sevgilisinin döndüğünü görür ve gitmekten vazgeçer. Ancak kaldığında başına gelecekler şu ana kasar olanlardan çok daha ilginçtir.

Kısaca özetlemeye çalıştım filmi ancak bundan daha fazlası var filmde. Ayrıntılarla zaten başlı başına bir film yapılabilir. Oyunculuk yine mükemmel. Tabi bu arada kemik kıran hocayı da unutmamak lazım… Bir nevi alternatif tıp o da…

İlginç karakterleri ve usta kurgusu, çekimleri ile izlenmesi gereken bir film. Özellikle iki kardeşin karşılıklı oynadıkları sahne -birliğiniz oynamak anlamında- akılda kalıcı.

Senaryo: Fatih Akin, Adam Bousdoukos
Yönetmen: Fatih Akin
Oyuncular:


Adam Bousdoukos Zinos Kazantsakis

Moritz Bleibtreu Illias Kazantsakis
Birol Ünel Shayn Weiss

Anna Bederke Lucia Faust

Pheline Roggan Nadine Krüger

Lukas Gregorowicz Lutz
Dorka Gryllus Anna Mondstein

Wotan Wilke Möhring Thomas Neumann

Demir Gökgöl Sokrates

Linkler:

http://www.soulkitchenfilm.com/

http://www.soul-kitchen-film.com/

http://www.imdb.com/title/tt1244668/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?