Spartacus: Blood and Sand

Yazmadığım dizilerden biri de Spartacus: Blood and Sand’mış. Tabi dizi önümüzdeki günlerde üçüncü sezonuna başlayacak (takip edenler için iyi bir haber olabilir bu). Dizi Ocak 2011 yılında görücüye çıkmış, bol kan ve şiddet sahnelerinin yanına, erotik sahneler de eklenince bilhassa erkek izleyiciler için mükemmel bir dizi olmuştu. Bunun yanı sıra dizinin kurgusu bilindik ve çok kafa kurcalamayacak şekilde geçse de bölümler kendisini teker teker izletir olmuştu.

İlk sezon 13 bölüm olarak tasarlanmış ve Spartacus’ün gladyatör evindeki ayaklanmasına kadar sürmüştü. Diziye gelen tepkiler üzerine ikinci sezon onayı verilmiş ve çekim hazırlıklarına başlanmış. Ancak dizide Spartacus’ü canlandıran Andy Whitfield‘in kanser olması üzerine diziye ara verilmişti. Bu esnada Starz kanalı beklentileri dizginlemek için altı bölümlük Spartacus: Gods of the Arena serisini yayına sokmuş.

Spartacus: Gods of the Arena’da ise hikaye dizinin ana karakterlerinin geçmişlerin konu edilmesiydi. Bu hikaye ise Spartacus dönemine kadar geliyordu. Andy Whitfield‘in hayatını kaybetmesi üzerine ise Liam McIntyre Spartacus için uygun görülmüş. Yani Ocak 2012 sonuna doğru yayınlanacak yeni sezon olan Spartacus: Vengeance’de kendisini Spartacus olarak göreceğiz. İlk sezon sonu ile Spartacus gladyatörleri ayaklandırmış ve özgürlüklerini ilan etmişlerdi.

Dizinin hikayesini anlatmıyorum. Orjinaline sağdık olarak ilerliyor. Tabi dizi de olunca bütün her şey ayrıntılı olarak anlatılarak kendini rahatça izlettiriyor. Benim diziyi izleme sebeplerimden biri de gönlüme Zeyna olarak taht kurmuş Lucy Lawless‘i ekranda görmemdi. Ancak Blood and Sand sonunda kendisini öldürülmüş olarak gördük. Bu sezon kendisinin olmasını ümit ediyorum.

Senaryo, diyaloglar ve kurgu bakımından çok başarılı bir dizi diyemeyeceğim. Çekimler standart, ekstra bir aksiyona girilmemiş. Müziklerde aynı derece çok fazla akılda kalıcı değil. Sahneleri kurtarır şekilde. Bolca kullanılan efektlere gelirsek aslında biraz amatörce kalmış diyebiliriz. Belki daha iyi olabilirlerdi. Efekler sanki filmden dönemden sıyrılıp başla bir şeymiş gibi dizinin konusu itibari ile pek bağdaşmıyor gibi. Tabi bu da düşünülmüş ayrı bir unsur olabilir. Dizinin genel olarak renk tonlamasını beğendiğimi söyleyebilirim.

Bunların haricinde dile getirilecek şeyler şu an için bu kadar. Eğer izlemediyseniz geç kalmış sayılmazsınız. Kan, şiddet ve erotizmin bolca olduğu bir dizi, öncelikle belirtmek lazım.

Yaratıcı: Steven S. DeKnight

Oyuncular:

Manu Bennett
Crixus
Lucy Lawless
Lucretia
Andy Whitfield
Spartacus
John Hannah
Batiatus
Peter Mensah
Doctore
Nick Tarabay
Ashur

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1442449/

http://www.starz.com/originals/spartacus

Yorumlar

“Spartacus: Blood and Sand” için bir yanıt

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı
    Kişisel Depresyon Anları

    Geçtiğimiz günlerde dizi final yaptı. Andy Whitfield’in ölümünden sonra yerine geçen Liam McIntyre’i pek Spartaküs ile bağdaştıramamıştım ama iki sezonu iyi idare etti. İlk sezon sonunda yavaş yavaş erotizmin azaldığını gördük. Dizi daha çok özgürlük mücadelesini anlatan bir dizi oldu. Tabi kan yine baş roldeydi. Eğlenceli vakit geçirten bir diziydi Spartacus. Aslında devam etse izlenirdi.

Siz ne düşünüyorsunuz?