Spies & Glistrup

Danimarka yapımı biyografik filmin yönetmen koltuğunda  var. Film Simon Spies adındaki tatil şirketi sahibinin nasıl şirketini büyütüp hava yolu şirketi almasını anlatıyor. Tabi film Simon Spies den çok onun bu şekilde büyümesine sebep olan avukat Mogens Glistrup’u anlatıyor. Ya da ikisinin kapitalizmin ön gördüğü arkadaşlığını diyelim.

Simon Spies ve Mogens Glistrup iki ayrı karakter. Aslında ortak payda olan para söz konusu olmasa bu iki karakter bir araya kesinlikle gelmez. Simon Spies kadın ve uyuşturucu düşkünü tam bir hippi. Mogens Glistrup ise aksine iş kolik bir avukat. Film ise bu ikilinin 1965’den 1984’e kadar olan hikayesini anlatıyor.

Mogens Glistrup aslında içine kapanık kayın babasının yanında yaşayan ve onun sözünden çıkmayan bir avukattır. Günün birinde Simon Spies ile konuşurlar ve  yasaların açıkları çerçevesinde Glistrup, Spies’i zengin edebileceğini söyler. Spies başta tereddütle yaklaşsa da bunu kabul eder. Sonuçta şirketinde olma riski vardır. Glistrup’ta kayınbabasından bir şekilde izni koparır.

Zorlansalar da Glistrup ve Spies büyümeyi başarırlar ve bir hava yolu şirketini satın alırlar. Artık paraya para demeyen Spies inzivaya çekilir kendini partiler, alkol ve uyuşturucuya verir. Yönetimi de Glistrup’un eline vermiştir. Ancak Glistrup açıkları kullanarak daha fazla para kazanmak ister. Glistrup vergiden kurtulmanın yöntemini de bulmuştur. Tüm radyo ve televizyon kanallarına verginin haksız olduğunu boş yere alındığını söyler.

Glistrup tepki çekmeye başladığında Spies ona durmasını söyler. Ancak Glistrup onu dinlemez. Spies yönetimi eline alarak Glistrup’u boş bırakır ve mali polis Glistrup için soruşturma açar. Glistrup bu durumdan kendi çabasıyla kurtulmak içinse parti kurar ancak hapisten kurtulamaz.

Film tüm bu iş arkadaşlığı çerçevesinde Glistrup ve Spies’in garip dostluklarına tanık oluyoruz. Aslında derli toplu olan Glistrup aynı zamanda Spies’in arkasını toplayan yakın arkadaşı da olmuştur. Lakin çıkarlar yeri gelince iki arkadaşın daha doğrusu Spies’in birbirlerini nasıl sattıklarına şahit oluyoruz. Sonuçta para sen nelere kadirsin.

Senaryo oldukça sakin ilerlemesine rağmen bazı noktalar üzerinde çok durulmamıştı. Temel atılan bir arkadaşlık görüyoruz ama bunun nasıl başladığı iş konusunda beraber çalışmak istemelerinin sebebi pek belli değil.Bunun gibi bir kaç konu yine filmde muallakta. Mesela Spies nasıl Glistrup’u ispiyonladı. Böyle bir konuşma vardı filmde. Bununla birlikte filmin olay örgüsü fena değil.

Film görsel olarak çok fazla şey vermemekle birlikte, oyunculuklar oldukça başarılıydı. Karakterler tam oturmuştu. Senaryo dahilinde oyunculukları başarılı buldum. Müzikler filmin tam anlamıyla parçasıydı filmin ne önünde ne arkasındaydılar.

Filmi izlerken Spies’in hayatına özenmedim desem yalan olur. Lakin fazla para insanı bozuyor bunu bir kez daha gördük. Filmi çok başarılı bulmasam da, Danimarkalı bu iki adamın hayat hikayesi pek dikkatimi çekmese de biyografik olması bazı izleyicilerin dikkatini çekecektir. Bir de filme yer yer eklenen gerçek görüntüler ayrı bir hava vermiş.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Simon Spies
Mogens Glistrup
Dommer Bergsøe
Jurij Moskvitin
Jan Schmidt
Lene Glistrup

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2191400/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/spies-glistrup

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?