Ssaum-ui gisul

Uluslar arası arenada Art of Fighting (싸움의 기술) ismi ile bilinen 2006 yapımı Güney Kore filminin yönetmen koltuğunda  var. Filmin senaristi de kendisi. Han-sol Shin’de zamanında iki film yapmış ve akabinde kendinden ses çıkmayan bir isim. En azından “movie database”lerinde yaptığı işe rastlanmıyor. Neyse biz filmimize dönelim.

Aslında filmin afişini gördüğüm zaman yine iyi bir film çıkacak hiisine kapıldım. Sonuçta 2005 yapımı Kore sinemasında iyi filmlerin yer aldığı bir film. Bir de bu filmin afişinin ben iyiyim diye haykıran bir yönü var. Tabi bu benim film hakkındaki beklentimi oldukça yükseltti. Filmi izlerken başta filmin durağan yapısı izlememi zorlaştırdı diyebilirim. Aslında bununla birlikte diyalogların fazlalığı -her na kadar diyaloglar iyi de olsa- karakterlerin hakkında verilen bilgilerin eksikliği hem karakterlere yakınlaşmamı hem de empati kurmamı engelledi. Bu durumda hikaye ve kurguyu tam anlamıyla etkiliyordu.

Oyunculuklar güzeldi, iyidi. Her zamanki gibi. Ama ana karakterler hakkında da bir şeyler vermeyen film aslında havada kalan bir şeyler izliyormuşuz izlenimini verdi. Aksiyon dramdan daha az yer kaplıyordu ancak dram da bilinen o Kore dramı ektikisini yaratmıyordu. Teknik açıdan görüntüler renk kullanımı fena değildi. Dövüş sahnelerinde hem çekim hemde kareografi olarak değişik şeylere raslamadım. Hikaye bir yerde göze geçekçi gibi gözükse de kurgu ve karakterlerin yaşadığı tesadüsler bu gerçekliği ortadan kaldırıyordu.

Sung Byeong-tae isimli bir genç meselek lisesi ayarı bir okulda okumaktadır. Burada bir grup çocuğun zorbalıklarına katlanmaktadır ve onalra karşı korunmak için dövüş etmeyi öğrenmek ister. Ancak para verip kursa gittiği hocası ona bir şey öğrenmez. Bu sırada bir başka yerde “gangster”lerle atışan Oh Pan-su addında bir adam vardır. Oh Pan-su ve Sung Byeong-tae’nin yolları kesişir. Sung Byeong-tae, Oh Pan-su’ya onun gibi dövüşmesini öğretmesini ister ve bir türlü peşini bırakmaz.

Oh Pan-su ise ona bir şey öğretmeye yanaşmaz ama çocuk o adar ısrar etmiş ve peşini bırakmamıştır ki sonunda dayanamaz ve bir kaç hareket gösterir. Tabi hareketlerle birlikte Sung Byeong-tae’ninde kendine güveni gelir. Bir gün yine dayak yerken ona sınıfa yeni transfer olan bir çocuk yardım eder. Bu çocuk daha sonra bu zorbalardan dayak yer ve hastanelik olur. Sung Byeong-tae gaza gelir ve çocukalrı bir güzel benzetir. Accak mafya ile ilgisi olan çocukların intikamını almaya gelenler de olur. Tab dayak yerken ise Oh Pan-su gelir. Bu mafya vari kişilerde Oh Pan-su’nun daha önce tartıştığı kişilerdir aralarında da bir husimet vardır. Tabi birbirlerine girerler. Aslında iki hesaplaşma bir arada başlayıp biter.

Film aksiyon bakımından da dram bakımından da bekleneni vermiyor. Belirttiğim gibi karakterlerle bir empati kuramıyorsunuz. Bu da filmin izlenmesini zorlaştırıyor. Karakterler hakkında aytıntılar daha fazla ve anlamlı olsaydı eminim ki film daha iyi olurdu. Oyunculuklar güzeldi ancak onlarda sanki karakter sorunu yaşamış gibiydiler.

Özetlemek gerekirse eksik kalmış bir film Ssaum-ui gisul. Biraz daha üzerinde çalışılabilirmiş. Bu haliyle izlense de olur izlenmese de olur kıvamında bir film çıkmış ortaya. Karar size kalmış.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Oh Man-su
Young-ae
Hyung-ho
Song Byung-tae

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0496853/

http://asianwiki.com/Art_of_Fighting

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?