Stake Land

Değişik bir vampir filmi de Stake Land. Peki ne kadar değişik, nasıl değişik. Bu filmin geçtiğimiz günlerde yazdığım, Zombieland‘tan pek bir farkı yok. Yani işleyiş olarak pek fark yok. Genç bir arkadaşımız yanına birini alarak vampirsiz bir kasaba aramaya başlar. Zombieland’dan bir diğer farkı ise Stake Land’da zombiler yerine vampirlerin bulunması. Ancak vampirlerimiz de zombileri aratmıyor maşallah.

Son zamanlarda bu zombi karışımı vampirler ortalıkta fazla dolanmaya başladı. Bu da vampirlerin o asil duruşlarına biraz gölge düşürdü desem yalan söylememiş olurum. Ancak ne olursa olsun, ışığa çıkınca yaldızlı yaldızlı parlamak kadar vampirleri küçük düşüremez. Vampirler karanlık, zeki, kuul yaratılardır, öyle concon değil… Neyse filmimize geri dönelim…

Mister diye anılan avcı vampirlerin saldırdığı bir evden Martin adında bir genci kurtarır. O dakikadan sonra Mister ve Martin beraber dolaşmaya başlarlar. Mister, Martin’e vampir öldürmenin inceliklerini öğretir. İkili güzel vampirsiz bir hayatın olduğu diyara doğru ilerlerken yolda bir rahibenin insanlar tarafından dövüldüğünü görürler. Tabi rahibeye yardım ederek onu kurtarırlar. Bu sırada, “Kardeşlik Örgütü” denen sözde dinci bir gruba da bulaşmış olurlar.

Grubun lideri, Jebedia Loven onları yakalar. Kadını zevkleri için kullanırken Mister’i ise vampirlere yem eder. Ancak mister bu curcunadan kaçmayı başarır. Geri döner ve kendisine yapılanın aynısını Jebedia Loven’e yapar. Jebedia Loven ise kurtulamaz. Bu arada Kardeşlik Örgütü zıvanadan çıkar ve kendilerine katılmayanlara da işkence etmeye başlarlar.

Yanlarına yoldan aldıkları Belle adında hamile bir kızı da alarak yola devam ederler. Ancak peşlerinden bir vampir sürekli gelmektedir. Kurdukları tuzaklara kapılmadan akıllıca hareket etmektedir bu vampir. Sonunda görürler ki bu Jebedia Loven’dir. Vampirlere kendini teslim edince dönüşmüş, daha akıllı bildiğimiz vampirlerden olmuştur. Bu şekilde filmde akıllı vampirlerin nasıl türediğini de görmüş oluruz. Tabi bundan sonraki en büyük rakip Jebedia Loven’dir Mister için. Ona yakalanmamak ve onu öldürmek için uğraşırlar.

Filmin temposu oldukça ağır. Ancak filmden kopmuyorsunuzda. Havada uçuşan kollar bacaklar yok. Vampirleri öldürmek bile belli bir gerçekçiliğe dayanarak yapılmış. Film olduğu yerde bitmiyor karakterin hikayesi devam ediyor. Muhtemelen, filmin devamı da gelebilir. Böyle bir kaos ortamında etraftaki insan gruplarının kendi çıkarları ve kendi ritüelleri doğrultusunda kolonileşmesi filmin insanı içine çekmesinde başarılı olmuş. Bu şekilde tek bir olay yada karaktere kanalize olmuyorsunuz.

Film hikayesini anlatırken bir nevi sosyal eleştride yapmış. Bu konuda film için senaryosu oldukça başarılı diyebilirim. Kendi içinde tutarsızlıklar yok denebilecek kadar az ve aynı zamanda kurgu ve devamlılıkta insanı yormuyor.

Sonuç olarak izlenebilecek bir vampir filmi Stake Land. Ancak korku, büyük aksiyon vaat etmiyor. Her şey olabildiğince sade bir şekilde verilmeye çalışılmış. Abartısı yok.

Yönetmen: Jim Mickle

Senarist: Nick DamiciJim Mickle

Oyuncular:

Connor Paolo
Martin
Danielle Harris
Belle
Kelly McGillis
Sister
Michael Cerveris
Jebedia Loven
Bonnie Dennison
Peggy
Nick Damici
Mister

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1464580/

http://www.stakelandmovie.com/

Yorumlar

“Stake Land” için 2 yanıt

 1. Tuğba avatarı

  Jebediaaaa!!! Film vizyona girdiğinde koştum izledim. Koşulup izlenecek kadar süper değil ama koşmadan izlenebilir. :-p
  Cebedayaaa, pek sevdim ben cebedayaa’yı bu arada. Öhömm…

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   cebedayaa!!! bence sinemada izlenmeyebilir de. zaten artık isteseler de izleyemezler… 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?