Stefan Zweig – Satranç

Stefan Zweig’in okuduğum ilk kitabı ve yazarın da son kitabı. Bu kitaptan sonra kendisi eşi ile birlikte intihar etmiş. İkinci dünya savaşı döneminde yaşayan yazar Nazi yönetimi tarafından ülkesinden sürülmüş. Bu sürgün esnasında da bu kitabı yazmaya başlamış.

Zweig’in intihar etmesinin sebebi o dönem yaşanan insanlık dramı kalarak görülüyor. Satranç’da bu durumu oldukça güzel bir şekilde okuyucusuna aktarmış ve o dönem yaşalanlar üzerinden başarılı bir psikolojik tahlil çıkarmış. Anlatım dili ve insan psikolojisini betimlemedeki ustalığı kitabın keyif, merak ve üzüntüyle okumanızı sağlıyor.

Aslında çok kalın olmayan bir kitap Satranç. Buna rağmen içinde o kadar çok karakter var ki her biri hakkında merak uyanıyor okuyucuda. Hemen hemen herkesin hikayesine de merak bırakmayacak şekilde değinilmiş.

Hikaye iki arkadaşın New York’tan Buenos Aires’e gemi yolculuğu yapmasıyla başlıyor. Gemide ise iş adamları, sosyetenin önde gelenleri ve gazeteciler var. Tabi bir de dünya satranç şampiyonu Mikro Czentovic gemide.

Hikaye öncelikle Mikro Czentovic hikayesini anlatıyor. Çocukluğundan bu yana gelene kadar yaşadıkları başarıları, karakteri bilindiği kadarıyla anlatılır. Ana anlatıcımızda Mikro Czentovic hayranıdır ve onunla konuşmak ister.
Derken yolcular arasında bir satranç oyunu döner. Mikro Czentovic’e ücreri karşılığında bir oyun önerilir. Tam oyun oynanırken arkalardan gelen biri oyuna müdahale eder ve oyunun seyrini değiştirir.
Ancak bu gizemli adamın çok farklı bir hikayesi vardır.

Keyifle okuduğum bir kitap oldu Satranç. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Kitap Arkası

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar.

Satranç, Zweig’ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir.

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan Satranç’ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya’da yaşamaktaydı. Satranç’ta da, olay yeri olarak New York’dan Buenos Aires’e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı : 77
Dil : Türkçe
Çevirmen: Ahmet Cemal


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?