Stephen King – Bir Aşk Hikayesi / Lisey’s Story

Kitap biteli uzun zaman oldu ama yazmaya bir türlü fırsat bulamadım. Kısmet bu güneymiş. Yazmak vakit alıyor okumakta bir o kadar. Ben şurada iki satırı bir araya getirmeye çalışırken haftalar, aylar geçiyor Stephen King ise her sene en az 500 sayfalık kitap çıkartıyor. Sanıyorum artık otomatiğe bağladı.

Hikayeye bulaşmadan önce kitap yani basım hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum. Kitap tüm Stephen King kitaplarında olduğu gibi Altın Kitaplar’dan çıkmış. Aldığım kitap 2007 – 3.Baskıydı. Ancak kitabı okurken 100. sayfada kapak ayrıldı. 300. sayfada üç parça oldu. Durumu Altın Kitap’a bildirdim. Bunun bir hata olduğunu bilgilerimi gönderdiğimde yenisini göndereceklerini söylediler. Ben sadece bilgilendirme yaptığımı yeni kitap istemediğimi söylememe rağmen ısrarla benden iletişim bilgilerimi istediler ve kitabı yanında hediyesi olan Stephen King’in sansürsüz Mahşer’i ile birlikte gönderdiler. Öncelikle bu durum için Altın Kitaplara çok teşekkür ediyorum. Aklıma takılan bir soru ise bir kitabın yarısından fazlası sansürlenir mi yahu? 400 sayfa zamanında okuduğum kitap 1200 sayfa şimdi gelen. Yuh diyorum. Neyse.

King bu kitabında biraz kendisinden bahsetmiş. Her ne kadar kitap böyle yorumlansa da artık Kin’in her yazar karakteri kendisi ile bağdaştırılmaya başlandı. Kendisinin bir sözü vardır. En iyi bildiğiniz mesleği yazın diye. Artık King’in yazarı yazması pek şaşılacak bir şey olmasa gerek. Bu kitap yine bir yazardan bahsediyor.

Lisey kocası Scott’un ölümünden sonra kendisini pek toparlayamamıştır. Üzerinden iki sene geçmiştir ama onunla ilgili geçmişe dair hayaller kurmaktadır. Geçmişi hatırlayıp çevresini kişileri ve kocasını sorgulamaktadır. Bu arada kocasının kendisine bir mesaj bıraktığını da düşünmektedir. Kocası gerilim ve korku dalında başarılı ve ünlü bir yazardır. Ancak küçüklüğüne dair de bazı kötü anıları vardır.

Bu sırada kocasının yazılmamış eserlerinin peşinde olan bir üniversite profesörü Lisey’in peşine birini takar. Ancak kadının peşine taktığı adamsa tam bir psikopattır. Lisey bu adamdan kurtulmak için şizofren olan kız kardeşinden yardım ister. Ancak bunun için kardeşini de ütopik bir dünyadan kurtarması gerekmektedir . Burada kocası Scott ile karşılaşır. Aslında bu kocasının onu daha önce getirdiği bir yerdir.

Kitabın anlatım dili oldukça akıcıydı. Zaten King kitaplarından başkası beklenemez. Çevri de oldukça güzeldi. Ama kurgu olarak kitabın beni pek tatmin ettiğini söyleyemeyeceğim. King’ten daha karmaşık bir kurgu beklerdim açıkçası. Ama anlatım konusunda kitaba diyecek yok. Okuyun derim.

Kitap Arkası

Lisey Debusher Landon, iki yıl önce kocası Scott’ı yitirmişti. Yirmi beş yıl süren evlilikleri boyunca birbirlerine derin bir içtenlikle bağlı kalan karıkoca arasındaki bağ öylesine güçlüydü ki, birçok insan bu durumu tuhaf bulmuştu. Pek çok ödül kazanmış ünlü bir yazar olan Scott karmaşık bir adamdı. Evlenmeden önce, ilişkilerinin ilk günlerinde Lisey ondan kitapları, kan ve boollar hakkında çok şey öğrenmişti. Çok sonraları kocasına bir yandan korkudan dehşete düşürerek korkunç kâbuslar yaşatan ama bir yandan da tedavi ederek ona yeni fikirler veren gerçek dışı(!) bir yere gittiğini öğrenir. Nasıl mı? Onun ardında bıraktığı, basılmamış yazılarını düzenleyerek! Bu sıra dışı yolculukla Lisey, kocasının şimdiye kadar tanımadığı karanlık dünyasını keşfetmek zorunda kalır. Çıl-gınlık derecesindeki tutkuları ve aşkın gizemli dilini anlatan bu roman, King’in yaratıcılığının kaynağından bir şelale gibi dökülüyor.Bir Aşk Hikâyesi, ünlü yazarın belki de bugüne dek yazdığı en kişisel ve güçlü eser.

Çeviren: Canan Kim
Yayın Yılı: 2007
Orjinal Adı: Lisey’s Story
Kitap Kağıdı
576 sayfa
13,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9752108660
Dili: TÜRKÇE

2 Comments

  1. Pingback: Stephen King – Mahşer / The Stand (sansürsüz tam metin) | Kişisel Depresyon Anları

  2. Pingback: Stephen King – Mahşer / The Stand (sansürsüz tam metin) | Kişisel Depresyon Anları

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: