Stephen King – Buick 8 (From a Buick)

Hazır vakit bulmuşken şöyle üç güne üç kitap sıkıştırayım dedim. Üç kitap birden serisi yaptım e hep film olmayacak ya. Zaten son dönem E-kitap okuma merakım biraz sekteye uğradı gibi. Bir kaç kitaba başladım ama devamını getiremedim ama inadım devam edecek o-kitap içine odaklanacağım.

Üç kitap birden serisinin ilk kitabı olmazsa olmaz yazarım Stephen King’ti. Kitap ile Buick 8. Kitap ilk olarak 2012 yılında yayınlandı. Bu kitap için King’in en iyi kitabı diyemediğim  ancak yine de King’in o başarılı kurgusu karakterleri kendini hissettiriyor. Kitabın sonunda yazarın otunda belirttiği gibi bu kitap bir ilamla gelen değil, aslında zorlama ile çıkmış bir kitap. Aslında ben kitaptan bir sonuç bekliyordum ama bu sonuca nail olamadım. Bu da beni biraz hüsrana uğrattı diyebilirim. Ancak basit bir hikayenin de nasıl kurgulanıp bir destan haline geldiği bu şekilde gözlerime sokulmuş oldu. Bu da King’in ne kadar başarılı bir yazar olduğunun kanıtı.

Hikaye biraz basit desem de aslında hikayeyi hikaye yapan ayrıntılı Amerikan yaşantısı ve karakter analizleri. King bunlara çok fazla yer vermiş. Aslında bu şekilde de anlatmak istediğini anlatmış. Bu kitaptan sonra ben King’in her halükarda her şeyi bir romana dönüştürebileceğini düşünmeye başladım. Kitabın gerilim düzeyi de oldukça başarılıydı. Beni biraz sıkan belirttiğim gibi bir finalde cevaplara ulaşamamamdı. Mesela Buick nereden gelmişti, içinden çıkanlar nereden geliyordu. Tabi King bu sorulara karşı kendi cevabını vermiş, bazı şeyleri açıklayamazsınız diye.

Hikaye günümüzde geçiyor ancak geçmişe giderek olan biten anlatılıyor. Polisin garajlarından birinde eski bir Buick bulunmaktadır. Eski bir polisin oğlu da babasının ölümünden sonra karakola gidip gelmektedir. Bir gün bu Buick’in orada neden durduğunu sorar ve hikaye anlatılmaya başlanır. Buick bir benzin istasyonuna terk edilmiş halde bulunmuştur. Ancak çalışması için hiç bir mekanizması doğru bağlanamamıştır. Bu arabayı polis garaja çeker ancak sonrasında arabalardan bazı patlamalar ışık gösterileri gelir.

Kitap Arkası:

Eyalet polisinin Pennsylvania kırsalında 1979’dan beri gizlediği bir sır vardı. Uzun süre gizlenen bu sır yirmi iki yıl sonra beklenmedik şekilde ortaya çıkacaktı…

Buick 8 ölümcül sırlara arşı duyduğumuz tutkuyu, bilinmeyen olaylara yanıt bulma sevdamızı, esrar perdesini aralama merak ve cesaretimizi dile getiren, soluk soluğa okuyacağınız bir yapıt.

Çeviren: Canan Kim
Yayın Yılı: 2003
Orjinal Adı: From A Buick 8
2. Hm. Kağıt
463 sayfa
13,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9752103693
Dili: TÜRKÇE

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: