Stephen King – Doktor Uyku (Dr. Sleep)

Bir kitapta okuduğunuz karakterler yaşamaya başlıyor ve sizde dışarıdan da olsa onların hayatına tanıklık ediyorsunuz. Peki bu karakterler kitap bittikten sonra o şekilde oldukları yerde kalıyorlar mı? Elbette hayır. Stephen King Doktor Uyku’da buna güzel de bir yanıt vermiş. King, Doktor Uyku ile birlikte çocukken bıraktığımız sevimli çocuk Danny Torrance’ın şu an ne durumda olduğunu ve neler yaptığını karşımıza getirmiş.

Danny Torrance annesi ile sigortadan aldığı para ile bir süre şehir şehir dolaştıktan sonra para tükenince annesi çalışmaya başlamış. Nihayet büyüyüp çalışmaya başladığında ise güçleri onu daha fazla eline almasın diye, yaşadıklarını unutmak amacıyla da alkole başlamış. Tabi babasından da kaynaklı kısa süre içerisinde Dan alkolik olmuş. Her akşam kendisinde bulunan ışıltıyı bastırmak için içmeye başlamış. babası kadar kötü olmasa da her gün kendisine zarar veriyormuş.

Dan işler sarpa sarınca sürekli yer değiştirmekte ve geçici işlerde çalışmaktadır. Yine bir gün yer değiştirir ve bir kasabada işe başlar. Bu kasaba ona iyi gelmiştir. Patronu sayesinde alkole ara verir ve onunla birlikte Adsız Alkolikler grubuna katılarak alkolü iyice bırakır. Ancak bu onun duyularının açılmasına neden olur. O aralar küçük bir çocukla telepati kurmaya başlar çocuk çok güçlüdür. Dan çocuğun varlığını hisseder ama tam olarak iletişime geçmez.

Bu arada bir yaşlı bakım evinde işe başlamıştır. Burada ölecek olan yaşlıların yanında durup onların huzurlu bir şekilde ölmesini sağladığı için insanlar ona Doktor Uyku adını takmışlardır. Bu sırada başka bir şehirde Abra adında küçük bir kız doğmuştur. Kızın psişik güçleri oldukça fazladır. Ailesi bunu fark eder. Ancak ona normal davranırlar. Zamanla güçlerini kontrol etmeyi öğrenen Abra onları ailesinden gizler. Ailesi de kızlarının güçlerinin geçtiğini düşünür.

Günün birinde Abra siyah şapkalı bir kadını görür. Kadın onun gibi psişik güçleri olan bir çocuğu öldürür ve ekibi ile birlikte onun buharını içerler. Bu esnada kadın Abra’nın farkına varır. Bu kız çok güçlüdür. Abra kadının kendisini de öldüreceğini öğrenir ve Dan’dan yardım ister.

Hikaye Medyum’un geçtiği yerlerde geçiyor hatta Overlook otelinde son buluyor. King, iki romanı ustaca birleştirmiş ve farklı bir hikayenin kapılarını başarıyla açmış. Tabi böyle bir kitap çıkınca ortaya kendi kendime güçleri çok fazla olan Abra’nın gelecek yaşı da karşımıza çıkar mı diye sormadan edemedim. Ancak bu kitabın da yıllanması lazım.

Stephen King ustalığını burada da konuşturmuş. Artık kendisinin her şeyden bir hikaye çıkarabileceğine dair hiç bir şüphem kalmadı. Meraklıları için okunması gereken bir kitap. Ancak Medyum’u okumadıysanız ondan başlayın derim.

Kitap Arkası

King’in, tüm zamanların en çok beğenilen eseri Medyum’un (The Shining) unutulmaz karakterlerinden Danny (Dan) Torrance, “Doktor Uyku” olarak karşınızda.

Çocukluğunda bir kışını geçirdiği Overlook Oteli’nin “sakinlerinden” bir türlü kurtulamayan Dan, yıllarca bir şehirden diğerine sürüklenirken, sonunda ufak bir New Hampshire kasabasına yerleşir, bir bakımevinde işe girip, kalan “ışıltısını” ölmekte olan insanları rahat ettirmekte kullanır. Orada Dan’e “Doktor Uyku” adını verirler.

Dan, o güne dek görmediği kadar parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızla, Abra Stone’la tanıştığında geçmişiyle barışır ve Abra’nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişir.

İyi ile kötü arasındaki epik savaşın hikâyesi olan Doktor Uyku, Medyum’un sadık milyonlarca okuyucusunu tatmin edecek ve King külliyatının başyapıtını bilmeyenleri de hayal kırıklığına uğratmayacak yeni ve ihtişamlı bir King destanı…

Çeviren: Zeynep Heyzen Ateş
Yayın Yılı: 2013
Orjinal Adı: Doctor Sleep
544 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5×21,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9752117235
Dili: TÜRKÇE
Yayın Evi: Altın Kitaplar


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?