Stephen King – Maça Kızı (Hearts in Atlantis)

Biraz uzun süreli okudum bu kitabı. Hikaye pek istediğim gibi gitmedi başlarda belkide onlardan. Kitabın adının da Maça Kızı olaması sürekli bir şeye bağlamam gerekiyormuş gibi bir his yarattı üzerimde. Belkide kitaba başlamak için zamanlamam hataydı, belkide çeviri o kadar akıcı değildi. Ancak finale doğru kitaba odaklandığımı ve aslında iyi bir kitap olduğunu anladım.

Kitap 1960 – 1999 yılları arasında geçiyor. Hikaye Bobby adına küçük bir çocuğun evine Ted adında yaşlı bir adamın taşınmasıyla başlıyor. Ted bazı kötü adamlar tarafından aranmakta ve aslında o bir uzaylı. Aslında hikayenin gizemli kısmı burada bitiyor. Daha sonraki bölümler ise Amerika’nın Vietnam’a girmesi hak arasındaki farklı görüşlerle geçiyor. Bobby’nin arkadaşları Carol ve Sully’nin etrafında geçiyor.

Burada derin bir savaş eleştirisi görüyoruz. Her ne kadar King her yönden hikayeyi anlatsa da savaş karşıtlığı biraz daha ağır basmış. Kitaptan beğendiğim bir bölümü paylaşmak istiyorum.

…”Görelim şimdi. Süper Mario Kardeşler’i, ATV’yi, lazerli güdümlü mermi sistemlerini ve krak kokaini icat eden kuşağız. Richard Simson’u, Scott Peck’i ve Martha Stewart Yaşamı’nı keşfettik. En radikal bir yaşam tarzı değişikliğimiz bir köpek almaktan ibaret. Sütyenlerini yakan kızlar şimdi iç çamaşırlarını Victoria’s Secret’ten satın alıyorlar. Ve barış uğruna korkusuzca seks yapan gençler şimdi gece geç saatlerde bilgisayar ekranlarının önüne oturup İnternet’te çıplak on sekizliklerin resimlerine bakan ve muhallebi gibi önleriyle oynayan şişko herifler oldular. İşte bu biziz, kardeşim, gözlemeyi seviyoruz. Sinema filmlerini, video oyunlarını, canlı araba yarışı yayınlarını, Jerry Springer Şov’undaki boks gösterilerini Mark McGwire’ı, Dünya Federasyonu Gürşleri’ni, devlet memurlarına karşı açılan dava duruşmalarını seyrediyoruz. Umurumuzda değil, biz sadece seyretmeyi seviyoruz. Ama gülme sakın… Her şeyin elimizde olduğu bir zaman vardı. Biliyor musun bunu?”…

Kitap Arkası

Stephen King’in ilk romanı ‘Göz’ 1974’de yayımlandıktan bir yıl sonra Amerika son askeri birliklerini de Vietnam’dan çekti. O günlerin savaş ve savaş karşıtı protesto gösterilerinin görüntüleri on yıl boyunca TV ekranlarından silinmedi.
Birbirine bağlı öykülerden oluşan King’in son romanı ‘Maça Kızı’ 1960’la 1999 yılları arasını kapsamaktadır. Her öykünün temelinde altmışlı yılların ve Vietnam Savaşı’nın derin izleri yatmaktadır.
Kitaba adını veren öykü bir grup kolej öğrencisinin tutkuyla bağlandıkları kâğıt oyunu sayesinde savaşı kendilerince protesto etme yolunu keşfetmelerini ve hepsinin kalplerinin karanlık yüzündeki kötülükle yüzleşerek, içlerinde uyumakta olan canavarın çığlıklarını kahkahalarla bastırışını anlatmaktadır.

Çeviren: Meral Gaspıralı
Yayın Yılı: 2000
Orjinal Adı: Hearts In Atlantis
3. Hm. Kağıt
525 sayfa
13,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9752101321
Dili: TÜRKÇE

One comment

  1. Pingback: Hearts in Atlantis | Kisisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: