Stephen King – Oyun (Gerald’s Game)

Stephen King’in 1992 yılınca piyasaya sürdüğü kitap biraz daha gerçeklik üzerine kurgulanmış. Gerilim ve korku açısından çok etkili diyemeyeceğim ancak anlattığı hikaye bakımından başarılı. Hikaye kurgusu, olayların gelişimi oldukça iyi. Ancak ben kitabı okurken sürekli aksiyon bekledim. Bunun sebebi belki de King’in her kitabında onlarca hatta yüzlerce karakterin olması. Bu kitapta ise karakter sayısı oldukça az. Bu da bir yerde aynı hikayenin dönüp durmasına sebep olmuş. Tabi King’in yazım sitili yaşanan bu tekrarların aklımızda iyice yer etmesine olanak vermiş.

Jessie Burlingame ve kocası Gerald Maine’deki yazlık evlerine romantik bir kaçamak yaparlar. Gerald yarım gün çalışmıştır ve geri kalan tarım gün ise ayrı bir düşüncesi vardır: aldığı kelepçeler yardımıyla Jessie ile bir seks fantezisi yapmak. İkili her şeyi hazırlar. Gerald, Jessie’yi kollarından yatağa kelepçeler. Gerald oyun oynamaya başlar. Ancak bir süre sonra Jessie bu oyunu devam ettirmek istemez. Ancak Gerald bunu karısı nazlanıyor olarak algılar ve üzerine düşer. Jessie ise ona şiddetle karşılık verir ve tekmeler. Tan bu esnada Gerald yığılır kalır. Ölmüştür.

Jessie kelepçeli bir şekilde yatakta bağlı kalır. Nasıl kurtulacağını düşünür durur. Bu sırada aç bir köpek eve girer ve Gerald’ı yemeye başlar. Jessie tüm bu olanlara tanık olur. Üstüne üstlük akşam karalık gölgelerin arasında bir yaratık onu ziyarete gelir. Jessie bunun hayal mi gerçek mi olduğuna karar veremez ama buradan kaçması gerekmektedir.

Kitap arkası:

Yalnızca karıkoca arasında yaşanan bir oyundu bu. Geraldın oyunu. Ama bu kez Jessie oyun oynamak istemiyordu. Bacakları iki yana açık, kolları karyolanın başucuna kelepçelenmiş bir halde yatarken kocasının tepesinde dikilip ağzından salyalar akarak bakı-yor olması onda tiksinti uyandırmıştı, adeta kendini aşağılanmış hissediyordu. Kocasına okkalı bir tekme savurdu. Hem de en can alıcı noktasına… Kalp krizinden ölen Gerald şimdi yerde yatıyordu. Tatil için geldikleri göl kenarındaki bu yazlık evde Jessieyi yapayalnız ve çaresiz bırakmıştı. Tanrının unuttuğu bir yerde, medeni dünyaya kilometrelerce uzaktaydı. Çığlıklarını kimse duya-mazdı.Yapayalnızdı. Yalnızca kafasının içinde konuşan, tartışan kendisiyle alay eden sesler vardı…

Çeviren: Gönül Suveren
Yayın Yılı: 2007
Kitap Kağıdı
400 sayfa
13,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9754054293
Dili: TÜRKÇE
Altın Kitaplar

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: