Story of Riki

Türkiye’nin sayılı ninjalarından büyük usta Ninja Tuğba‘nın blogunda rasladığım ve dayanamayarak hemencecik izlediğim bir film Story of Riki. Tabi Tuğba‘nın bu yazısını benim yazımdan önce okumanız gerekmektedir, çünkü benim de yazım aynı eksende ilerleyecek. İşte tembellik yapmayın diye link veriyorum, buraya tıklayabilirsiniz

Filmin yönetmenliğini Ngai Kai Lam yapmış. Tabi bu benimde ilk Ngai Kai Lam filmim oluyor. Öncelikle belirtmeliyim ki zaten okumuşsunuzdur da Saruwatari Tetsuya tarafından çizilen, Masahiko Takajo tarafından yazılan bir manga aslında Story of Riki. Tabi önce animesi daha sonra da filmi yapılmış. Peki Riki’nin bu kadar tutmasının sebebi nedir?

türlü işkenceye maruz Riki

Bu sorunun cevabının şiddet öğelerinin abartılarak kullanılması olabilir. Ancak aşırı derecede şiddet olmasına rağmen insanı rahatsız etmiyorda. Hani derler ya bu filmde şiddetin boku çıkmış. Eh bu durumda bize afiyetle yiyoruz. İğrençleştim mi ne?

Hikaye 2001 yılında geçmektedir. Ama bildiğimiz 2001’den farklı biraz. Hapishaneler özelleşmiştir. Hapishane müdürü ilginç bir tiptir. Tek kolunda ilginç çiftli kancası tek gözü ile korsandan farksızdır lakin bu tip beni ürkütmemekle birilikte güldürmüştür. Film ise uzun bir şekilde geçen hapishaneye giriş sahnesi insanı yeterince baymaktadır. Nitekim mahkumlar indirildiğinde insan görmenin mutluluğu ile oh be dersiniz. Tüm mahkumlar dedektörden geçerler tabi bizim Riki cihazdan geçince ötmeye başlar. Tabi gardiyanlar hemen müdahale eder ve onu x-ray cihazının önüne koyarlar. Rikinin ciğerlerine saplanmış kurşunlar görürüz bu esnada.

Riki’nin enseye şaplak şakasıyla adamın geldiği hal…

Tabi kötü adamların yönettiği ve kötü adamların bulunduğu hapishanede gruplaşmalar olmuştur. Bu gruplar kendi kendi aralarında adalet sağlamaktadırlar. İlk infaz ise Riki’nin gözleri önünde olur. Tahta oyuncaklar yapan bir amcayı hırpalarlar. Asıl merak ettiğim ise o amcanın neresinden o oyuncakları çıkardığıdır. Tabi Riki bu bu ezilmişliğe karşı çıkar ve hapishanenin düzenini sekteye uğratır. Bu durumdan işkillenen hapishane müdürü, Rikiyi sorguya geçer. Riki nuh der peygamber demez. Tabi bizde bu tülü işkenceye tanık oluruz…

En sevdiğim sahne, damarlara düğüm atıyor. eh dolaşımın sekteye uğramaması lazım…

Tabi bu süper kahraman özelliklerine sahip Riki’nin nasıl bu hale geldiğini de geri dönüşlerle öğreniriz. Eh tabi başından her Türk filminde karşılaştığımız sevdiği kızın iğfali sonucunda -ama söylemek gereklidir ki kız kendisini kimseye yar etmemiş, o sebepten dolayı da kendini intihar etmiştir- süper kahraman olma yolunda ilerlemiştir.  Kız arkadaşının ölümüne sebebiyet veren bu kişileri öldürmüş, bu yüzen hapse girmiştir. Hatta o adamlardan yadigar kalan kurşunları hala saklamaktadır Riki kardeşimiz.

evrim geçiren hapishane genel müdürünün hali, geri kalan ise akşam yemeği için kıyma oldu…

Velhasıl hapishanedeki adaletsizliğe boyun eğmeyen delikanlımız, onlara baş kaldırır. Bu baş kaldırış hapishane genel müdürüne kadar gider silsile usulü. Hadi gitmesine bir şey demiyoruz, ilk görünüşte insan izlenimi çeken hapishane genel müdürünün evrimi sonrası ulaştığı yaratıklık noktası takdire şayan… Bir de filmin finali, dev amcamızın kıyma olma hali. Riki abimizin koskoca suru bir yumrukla parçalaması ise cabası… ve cabalar o kadar çok ki anlatmakla bitmez…

İşkembe olsa da yesek.

(Hayatımda yazdığım en uzun süreli yazılardan biri oldu. Tuğba yazdıktan bir gün sonra başlamıştım yazmaya yeni bitti haha :))

Yönetmen:Ngai Kai Lam

Yazanlar: Tetsuya Saruwatari (manga “Riki-oh”) Ngai Kai Lam (senaryo)

Oyuncular:

Siu-Wong Fan Riki-Oh Saiga
Mei Sheng Fan Assistant Warden (as Faan Mooi Saang)
Ka-Kui Ho Warden Sugiyama
Yukari Ôshima Yomi – Huang Chaun
Frankie Chin Narumi – Hai
Tetsurô Tanba Master Zhang Shan-Gui
Gloria Yip Keiko – Riki’s Girlfriend
Philip Kwok Lin Hung

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0102293/

Yorumlar

“Story of Riki” için 2 yanıt

 1. Tuğba avatarı

  Allah canını! 🙂 Bu gidişle ansiklopedilerdeki yerimi alırım herhalde, büyük türk nincası adı altında.
  Şu son sahne müthişti, herifi kıyma makinesine attığı. Ama koyamadım ben bloğa, fazla haşin diye.

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   onlar aldırmazsa ben bir ansiklopedi alıp aldırıcam adını 🙂
   son sahneyi ben de koymadım insanlar merak etsin izlesin söyle mükemmel bir finalden mahrım kalmasınlar diye 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?