Stranded

Şöyle korku olsun bilim kurgu olsun diye film ararken listede Stranded karşıma çıktı. Çok umutlu olmamakla birlikte başrolde Christian Slater‘ı görünce neden olmasın dedim ve izlemeye başladım. Tabi ben filmi izleyeli bir kaç hafta oldu. Vakitsizlik sebebi ile filmleri biriktirip öyle yazdığım oldu. Tabi bu süre içerisinde de film ne kadar aklımda kalmış onu test etmiş oluyorum. Eğer beni etkilemişse o filmin her ayrıntısı aklımda oluyor.

Şimdi Stranded’i yazmaya niyetlenince isim bana hiç bir şeyi hatırlatmadı. Sonra IMDB’de araştırdım ve 3.4 puanını gördüm ve hangi ara bu puanda film izledim sorgulamaya başladım. Tabi afiş ve oyunculara bakınca filmin hangi film olduğunu hatırladım.

Ayda bir uzay üssünde dört astronot araştırma yapmak için bulunmaktadır. Bu sırada bir meteor yağmuruna yakalanırlar ve üssün bir bölümü hasar alır. Burayı tamir için Ava Cameron’u görevlendirir. Üssün doktoru Lance Krauss ise burada fazla karbon momoksit bulunduğunu ve bunların halüsinasyonlara sebebiyet vereceğini söyler. Ava gittiği yerden meteorun bir parçasını incelemek için getirir. İncelenen örneke metetora bağlı sporlar keşfederker. Bu esnada Eva parmağını keser ve meteorla direkt bağlantıya geçer.

Eva parmağını keser ve bunu diğer arkadaşlarından saklar. Bir süre sonra bir şeyler görmeye başlar. Tabi ekip onu halisünasyon görüyor oalrak nitelendirir. Derken Eva hamile kalır. Herkes bunun ne olduğunu anlamaya çalışır. Eva’yı karantinaya alırlar ama bu da ayrı bir dert. Derken kısa sürede Eva bir yaratık doğurur. Ekip ondan kurtulmaya çalışır. Aynı zamanda dünyaya dönmek için çabalarlar. Ancak yaratık insan formua da gitmeye başlamıştır.

Hikaye böyle seyrederken karakterlerin saçma sapan hareketlerine tanık oluyoruz. Mesela astronotlardan birinin kapalı alan korkusu, bir diğerinin psikolojik sorunları olması da cabası. Yani filmi izlerken defalarca bu akdar aptal adam nasıl bir araya gelmişte astronot olmuş diye sormadan edemiyorsunuz.

Tamam filmin hikayesi basit ancak karakterlerin de bu akdar basit olduğunu düşünmüyordum. Yoldan geçen adamı astronot yapmışlar sanki. Hiç biri bir astronot gibi davranmıyor üstüne üstlük oldukça fazla saçmalıyorlar. Diyaloglar çok fasit. Ben hiç teknik terim duymadım. Hikayenin bir temeli yok. Neden oradalar, ne yapıyorlar, tatmin edici bir cevap vermiyor bize.

Oyunculuklar oldukça basit. Zaman zaman sırıtıyor. Zaten filmin kendi içindeki mantıksızlıkları izlerken sizi zaman zaman çileden çıkarıyor. Bu türü sevmeme rağmen zaman zaman sıkıldıım filmi izlerken. Film basit bir Alien filminin ötesine geçemiyor. Ama ne bilim kurgu olarak ne de korku olarak tatmin etmiyor.

Özetlemek gerekirse, eminim vakit geçirecek daha iyi filmler bulursunuz. Ben bu filmden uzak durun dedim.

Yönetmen: Roger Christian

Senaryo: Christian Piers Betley, Roger Christian

Oyuncular:

Christian Slater
Gerard
Amy Matysio
Ava
Michael Therriault
Bruce
Brendan Fehr
Lance
Ryland Alexander
Marrietta

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2268573/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?